Доволно е да консумирате една лажица од овој лек секое утро 7 дена континуирано и вашиот организам ќе доживее неверојатна промена.

Сите знаеме дека медот и лукот се здрави, но ќе се изненадите што се’ може да направи нивната комбинација!

​Овие познати лекови во народната медицина со своите моќни својства лекуваат бројни заболувања, па со причина луѓето ги нарекуваат природни антибиотици.

​Медот и лукот би требало да станат ваши секојдневни намирници, бидејќи го подигаат имунолошкиот систем и поволно делуваат врз целокупната здравствена состојба.

​Исечкајте 2-3 чешниња лук (можете и повеќе) и ставете ги во тегличка со мед. Оставете смесата да отстои додека да се соедини.

​Доволно е да консумирате по една лажица од овој лек секое утро, 7 дена по ред и вашиот организам ќе доживее неверојатна промена!

Го подига имунитетот

Комбинацијата од мед и лук ја зголемува силата на вашиот имун систем, што е важно ако се борите против некои болести, но и кога сакате да спречите зараза.

Го штити срцето

​Оваа мешавина ги чисти крвните садови од масти и со тоа спречува срцев удар. Се додека крвта непречено циркулира низ вашиот организам, срцето како орган е заштитено.

Лекува воспаление на грло

Медот и лукот имаат високо антиинфламаторно дејство, па затоа се многу добри за сузбивање на инфекции на грлото.

Помага при дијареа

​Со помош на оваа смеса можете да го зајакнете вашиот дигестивен систем и на тој начин да ја елиминирате секоја инфекција. Со самото тоа ќе го решите проблемот со ретка столица.

Лекува сува кашлица

Медот и лукот се исклучителни за разблажување на слузта која се таложи на дното од вашето грло и така предизвикува сува кашлица.

Оваа комбинација го разводнува секретот и ги отстранува воспалителните процеси. Истото важи и за синусите.

Помага при габични инфекции

Габичките може да нападнат различни делови од вашето тело, но оваа мешавина е вистинска антипаразитска бомба која делува во овој случај.

Најдобро е да се користи превентивно, бидејќи ја спречува можноста за било каква инфекција.

Врши детоксификација

Смесата од мед со лук е природен детокс за вашиот организам.

Користејќи го овој лек, вие му давате на вашиот организам втора шанса, бидејќи медот и лукот го ослободуваат вашето тело од сите отрови кои претходно сте ги внеле.​

Треба да се напомене дека овој природен лек е исклучително добар за стабилизација на холестеролот во крвта, но и за губиток на вишкот килограми.