Многумина сметаат дека овој лек ги лекува крвните садови кои го исхрануваат мозокот, ја зголемува нивната еластичност и нивниот тонус, го намалува крвниот притисок и ја спречува смртта на мозочните клетки., па дури и после мозочниот удар.

Зрелите борови шишарки се богати со биофалвоноиди, липиди, витамини, линолна и олеинска киселина.

РЕЦЕПТ:

На крајот од летото соберете полна тегла борови шишарки, прелијте ја теглата до врв со домашна посилна ракија. Затворете ја добро и оставете ја неколку недели (3-4) на темно и суво место.

Потоа процедете ја, а во тинктурата додадете една лажица јаболкова киселина.

УПОТРЕБА:

Овој лек се користи на следниот начин: во една шолја топол чај додадете една лажичка од оваа тинктура и една лажичка мед. Чајот се пие пред спиење.

Тинктурата се пие додека целата да се потроши. Според искуствата, оваа тинктура трае и до 6 месеци.

Искуство на читателка за руски доктор:

Со помош на шишарките пред неколку години успеав да ја излекувам остеохондрозата и повеќе на таа болест не се сеќавам. Една шишарка со должина од 6-7 см внимателно измијте ја и прелијте ја со шолја зовриена вода. Поклопете и оставете да преноќи. Следниот ден наутро на празен стомак испијте половина шолја чај. Дополнете со нова зовриена вода, а следното утро испијте го целиот чај.

Вечерта пригответе чај од нова шишарка. чајот го пиев 14 дена и искористив 7 шишарки. потоа направив пауза од десет денови, па го повторив третманот од две седмици. Повторно направив пауза од десет дена и постапката ја повторив по третпат. забележав дека на овој начин не се лекува само остеохондроза, туку и артритис, гихт и реума, истегнати и повредени мускули.