Не само што е корисна за здравјето, туку има и многу малку калории, па поради тоа честопати ја препорачуваат нутриционистите при изготвувањето на рестрикциските диети кои имаат за цел да ги намалат вишокот килограми.

Ја има во изболство на пазарите, многу е евтина а прави чуда за здравјето. Станува збор за ротквиците! Оваа храна е неправедно занемарена поради силниот вкус, а токму состојката што и ја дава нејзината лутина е она што овој зеленчук го прави толку здрав.

Овој плод кој се користи веќе неколку години за лекување на разни болести, бидејќи неговите својства се многу ефикасни. Особено кога станува збор за проблеми со штитна жлезда, затегнување на кожата и борба со болестите на дигестивниот тракт, ротквицата секогаш треба да се земе во предвид.

Доколку оваа намирница ја вклучите во својата исхрана, гарантирано ќе бидете изненадени од позитивните благодети кои вашиот организам ќе ги добие токму од оваа билка.

Имено, оваа билка се користи за лекување на разни видови болести, бидејќи поседува бројни позитивни својства и помага при проблеми со штитната жлезда и лошото варење на храната. За оваа билка се вели дека е одличен лаксатив!

Станува збор за ротквиците кои ги има во повеќе видови. Најчесто застапена ротквица во исхраната е црвената ротквица, поради нејзиниот вкус, но и поради лесниот начин за нејзино одгледување. Зад неа секако не заостануваат и останатите видови како дајконот, црната ротквица, мугри, маслената ротквица и други.

Ротквиците значително можат да го подобрат нашето здравје, бидејќи има способност да ја поттикне регенерацијата на клетките. Исто така, им помага на пуферите во организмот полесно и побрзо да ги исфрлат штетните материи, но и да се намалат болките во стомакот.

Мора да се споменат и позитивните дејства врз црниот дроб, бидејќи го регенерира и помага во подобрување на неговата функција. Ротквицата е богата е со витамин Ц и бројни антиоксиданти и хранливи материи.

Ротквицата содржи 80-90% вода и многу малку калории. Богата е со масла, гликозиди и органски киселини кои обезбедуваат остар и горчлив вкус. Поради овие состојки, ротквицата е погодна не само за внатрешна, туку и за надворешна употреба.

Помага со болести на зглобовите и ‘рбетот. Можете да направите каша од ротквица или да го исцедете сокот и да го нанесете во вид на облога врз погодената област, односно зафатениот зглоб.

Покрај тоа, ротквицата содржи двата вида на диетални влакна: нерастворливи и растворливи. Вклучувањето на диеталните влакна ја подобруваат перисталтиката (контракциите) на гастроинтестиналниот тракт, така што помагаат во спречување на запекот и стагнацијата жолчка.

Се верува дека ротквицата помага во топење и отстранување на каменчињата и песокта од бубрезите и жолчното кесе, токму поради присуството на нерастворливи диетални влакна. Колку е протокот на жолчката непречен, толку е помал ризикот од формирање на камења. Затоа, ако некое лице има тенденција да создава камења или песок, салатата од ротквица ќе му биде од голема корист.

Растворливите диетални влакна, особено пектините, кои се наоѓаат во овој плод, делуваат врз метаболизмот на холестеролот и глукозата. Односно, тие придонесуваат за отстранување на вишокот холестерол и шеќерот од телото, а на тој начин го спречуваат развојот на кардиоваскуларни болести и дијабетес.

Кај луѓето кои страдаат од дијабетес или имаат вишок килограми, ротквицата помага да се нормализира метаболизмот. Благодарение на фосфолипидите, влијае врз намалувањето на нивоата на холестеролот, и го спречува развојот на таканаречената масна дегенерација на црниот дроб, односно замастувањето на овој орган.

Го намалува притисокот и отоците

Не се препорачуваат ротквици на лица кои имаат влошување на хроничните заболувања на гастроинтестиналниот тракт (гастритис, стомак и црево со дванаесет ѕидови), кардиоваскуларните заболувања (срцева слабост), инфламаторните болести на бубрезите или болестите на црниот дроб, поради иритирачките дејства кои би можеле да се предизвикаат.

Доколку овие болести се „под контрола“, во тој случај ротквиците се препорачуваат, поради диуретичното дејство што се должи на присуството на калиум во плодот. На тој начин ротквиците делуваат врз намалување на кр-вниот притисок и намалување на отоците предизвикани поради задршка на течностите во организмот.

РЕЦЕПТ ЗА РЕГЕНЕРАЦИЈА НА ОРГАНИТЕ

Потребни состојки: 4 ротквици со средна или помала величина, 2 супени лажици рендан корен од ѓумбир, 4 лажици мед, 4 лимони – исцеден сок

Постапка: сите состојки убаво сомелете ги во блендер, а ако е потребно додајте уште 50 мл вода. Кога ќе добиете густа и изедначена смеса, складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја затворена во фрижидер.

Употреба: по една лажица, 3-4 пати во текот на денот, помеѓу оброци, во текот на три седмици. Секој ден треба да се испие најмалку 2 литри вода.

Многу ефикасен лек за синуси од крoмид и ротквици

Ова всушност е еден од најефикасните домашни лекови за синуси. Синусите се чест проблем кај луѓето а нивното лекување обично е долготрајно и проследено со бројни тегоби.

Оние што страдаат од воспалени синуси постојано се во потрага по некакво решение за конечно да се ослободат од овој проблем. Ако мислите дека сте пробале сè што сте можеле, и не сте го пронаше лекот, ви предлагаме еден домашен рецепт за кој не ви е потребно многу време ниту пари.

Потребни состојки: ½ чаша мед, ½ чаша сок од лимон, 5 до 7 ротквици, 1 мала главица црвен кромид и 6 чешниња лук

Постапка: добро измијте го зеленчукот па исечете го на четвртинки. Ставете сè во блендер и миксајте кратко додека да добиете изедначена смеса. Оваа смеса складирајте ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Употреба за возрасни: по 2 супени лажици дневно, една наутро една навечер. За деца: се препорачува максимум 2 мали лажички, една наутро една навечер. Првите резултати се забележуваат за само еден ден.

Мени за замастен црн дроб: јадете моркови а одбегнувајте ротквици во поголема количина

При тегоби со црниот дроб, можно е да имате мачнини од блага храна или пак да не го чувствувате мирисот од печените јадења. Ротквицата (Raphanus sativus) во тој случај, во мали количини може да биде корисна а во поголеми да биде штетна. Дневно смеете да испиете најмногу една лажица сок од ротквица.

Против болести на црниот дроб многу помага сок од морков. Или пак, едноставно салата од рендан морков. Во такви случаи, најдобро би било да се држи диета со морков во траење од 1-2 дена. Дејството на морковот може да се засили со салата од цикорија (Cychorium intybus), глуварче (Taraxacum officinale), или некоја друга горчлива билка.

Не се дозволени масни јадења, јадења печени или пржени во масло, слатки, колачи и други благи јадења, па дури и овошје и овошни сокови. Набргу ќе се смири црниот дроб и евентуалното повраќање.

ПОЈАДОК: 1 чаша сок од морков и 1 парче двопек (или малку потпечено лепче), намачкано со малку путер, а врз него посипано една рака пченични никулци. РУЧЕК: зеленчукова супа, ориз или компир готвен со лушпа, сирова салата од цикорија (Cychorium intybus), рендан морков или некоја друга сезонска салата.

Предлог за ден I: Варен ориз, копар, разновидна салата

Предлог за ден II: Варен излупен компир, мало парче несолено сирење, малку путер и разновидна салата.

Предлог за ден III: Зеленчукова супа, сендвич од интегрален леб или двопек(со малку путер, парчиња домат, лукче, кругови кромид, пасиран зеленчук), и разновидна салата.

УЖИНА: кафе од жито, без шеќер. ВЕЧЕРА: овесна каша (јачмен или ориз), динстан зеленчук, разновидна салата зачинета со лимонов сок или кисело млеко, никако со оцет. Овошјето треба да се одбегнува.