Многумина од нас имаат проблеми со кожата и поради тоа користиме разни третмани и производи кои малку или воопшто не ни помагаат.

Ако и вие имате проблем со кожата од лицето, пробајте ја оваа едноставна маска која навистина е многу ефикасна.

Потребни состојки:

20 г квасец

2 мали лажички лимонов сок

Постапка и користење:

Измешајте го квасецот со лимоновиот сок (ако немате лимон можете да користите сок од цитрон).

Добиената смеса ставете ја во друг сад исполнет со топла вода и оставете неколку минути (2-3) за да се активира квасецот.

Потоа нанесете на чисто лице (убаво отстранета пудра или крем) и оставете да делува 20 минути. Исплакнете со топла вода, а потоа нанесете крем за лице.

Нема да се покаете ако ја пробате оваа маска. Сепак не треба да претерувате и често да ја нанесувате. Доволно е да ја користите еднаш или двапати седмично.

Освен за кожа, квасецот е идеален и за коса, особено при опаѓање.