Испукани пети – 4 домашни лекови кои можете да ги направите сами

Испуканите пети се еден од честите проблеми со кои се среќаваат голем број луѓе. Покрај тоа што изгледаат грдо и непривлечно, испуканите пети можат да бидат и многу болни.

За да се ослободите од овој проблем испробајте некој од следниве домашни лекови:

МАСЛИНОВО МАСЛО

Сувата кожа на петите е еден од главните причини поради кои тие пукаат и се разрануваат. За ефикасно решавање на овој проблем, направете го следното:

-откако ќе ги измиете и исушите нозете, на испуканите пети нанесете од маслото и добро втријте го. Масирајте околу 15 минути.

-обујте дебели чорапи (по можност волнени) и преспијте во нив.

-Следниот ден измијте ги стапалата со млака вода.

Постапката повторувајте ја секој втор ден.

БАНАНА И АВОКАДО

Можете да направите многу ефикасна, хидрантна маска за стапала, со помош на банана и авокадо:

-Потребни состојки: една банана и ½ авокадо.

-Ставете ги во блендер и добро измиксајте ги состојките.

-Добиената смеса нанесете ја на стапалата, да отстои 30 минути.

-Измијте ги нозете со млака вода, исушете ги и намачкајте ги со масен крем.

Постапката повторувајте ја секој втор ден.

ВАЗЕЛИН И СОК ОД ЛИМОН

Измијте ги убаво стапалата и исушете ги. Повторно потопете ги во млака вода да отстојат 20 минути. Откако ќе ги исушите, нанесете ја следнава смеса:

-Потребни состојки: измешајте една лажица вазелин со сок од еден лимон.

-Смесата убаво втријте ја во стапалата.

-Масирајте се додека целосно не се впие во кожата.

Најдобро е третманот да се прави пред спиење. Потребно е да се обујат дебели чорапи за да се задржи топлината на стапалата и да се зголеми ефикасноста на третманот.

-Следниот ден измијте ги стапалата со млака вода.

Постапката повторувајте ја секој втор ден.

МЕД

Покрај тоа што има антибактериски својства, медот е одличен за хидратација на кожата.

-Измешајте 250 мл мед со 1 литар млака вода.

-Потопете ги стапалата во водата да киснат околу 20-30 минути.

-Нежно истријте ги, исплакнете, исушете ги и намачкајте ги со масен крем.

Постапката можете да ја повторувате двапати неделно.

Претходна статијаЕве зошто од првата утринска цигара најчесто се добива рак
Следна статијаСтавете сол во шампонот за да решите еден од најголемите проблеми со вашата коса