Во ек е летната сезона и годишните одмори, па доколку треба во краток временски период да ја доведете фигурата до coвршенство, да се ocлободите од мacните нacлаги на стомакот, а во исто време да го исчистите телото од насобраните токcини, овој рецепт за домашен напиток е вистинската работа за вас.
Се приготвува од само две состојки и се вари како чај. Од истите состојки со додаток на уште неколку, се приготвува одличен и многу ефикасен природен лек за настинки, кој многупати е испробан и секојпат дава резултати. Еве што ви е потребно:
РЕЦЕПТ 1 – ЧАЈ ЗА СЛАБЕЕЊЕ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 лимони, 4 јаболка (по можност зелени, но може и какви имате) и 1,5-2 литри вода. ПОСТАПКА: Во тенџере со вода ставете 3 исечени јаболка и 2 лимони. Оставете да зоврие.
За тоа време, на дното на бокалот, исто така, ставете на прстени исечкани 1 јаболко и 1 лимон. Кога смесата ќе зоврие, извадете го овошјето на чинија, а водата истурете ја во бокалот. Оставете да се излади и испијте. Вториот рецепт одлично помага за настинки и виpoзи:
РЕЦЕПТ 2 – ЧАЈ ПРОТИВ НАСТИНКИ И BИPОЗИ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 литри вода, 1 јаболко, 1 лимон, 1 црвен кромид. Овој рецепт е испробан безброј пати и секогаш помага, но не може одеднаш, туку мора неколкупати да се пие.
Но, сепак, дури и од правата испиена чаша веднаш се чувствува подобрување, а колку повеќе се пие, толку повеќе на болниот му станува сè подобро. Едноставно е, наместо вода пијте го овој чај. Рецептот е стар и проверен, еве како се приготвува:
ПОСТАПКА: Во едно тенџере ставете добро измиено едно јаболко, лимон (лимонот пресечете го на половина) и црвен кромид сосе лушпа (на кромидот само коренчињата потсечете му го и ставете го целиот).
Ставете на шпорет да се готви. Штом зоврие намалете на умерена температура и продолжете со готвење додека јаболкото да пyкне и чајот да добие жолта боја. Ако премногу испари водата слободно додајте повторно вода и оставете пак да зоврие.
Кога чајот ќе се свари добро исцедете го лимонот што се вареше, а јаболкото можете да го изедете. Овој чај се пие топол, па добро би било кога ќе го процедите да го складирате во термос.
Можете да ја зголемите количината по потреба, важно е да се пие колку што можете повеќе – и топло! Одлично е за време кога е сезона на виpycи, но добро е да се пие и за прочистување на opганизмот.