Б олките во колената и зглобовите се проблем што засега многу луѓе ширум светот. Иако главно се јавува во старост, заради стареењето на лигаментите и зглобовите, оваа состојба се должи и на лошо држење на телото или носење несоодветни обувки подолго време.
За среќа, постои ефикасен природен лек што може да ви помогне да ја излечите б олката, без оглед на причината. Линда Фокнер е 50-годишна Британка на која и бил дијагностициран артритис во 2006 година. Б олката најпрво започнала да ја чувствува во дланките од рацете, а наскоро се проширила во пределот на грбот и вратот и состојбата од ден на ден се влошувала.
За да ги ублажи тегобите од б олните зглобови, таа пробала безброј третмани. Испробала сè, од додатоци за зајакнување на зглобовите, како хондроитин, глукозамин и колаген, до стероиди и лекови против б олки. Ниту еден третман и лек не и помогнал долгорочно.
Еден ден дознала за овој домашен напиток, го испробала и многу брзо состојбата и се подобрила. Бидејќи била презадоволна од резултатите, таа одлучила своето искуство, како и рецептот, да го сподели со луѓе кои имаат исти или слични проблеми. Потребни состојки: 1 лажица јаболков оцет, 1 лажица мед, 1 чаша топла вода.
Подготовка: Во чаша топла вода измешајте 1 лажица јаболков оцет и 1 лажица мед. Конcyмирајте двапати на ден од напитокот. Линда ја пиела оваа мешавина секој ден, наутро и навечер. По само 2 седмици, таа се чувствувала значително подобро.
Придобивки на јаболковиот оцет

Б олките во зглобовите може да бидат предизвикани од недостаток на минерали, па затоа исхраната базирана на намирници богати со овие хранливи материи помага при артритис. Јаболковиот оцет е моќен природен лек за зглобовите бидејќи содржи изобилство на минерали, како што се магнезиум, калциум, калиум и фосфор.
Ги зајакнува кос-ките

Бидејќи содржи магнезиум, кој ја cтимyлиpа апcopпцијата на калциум во организмот, јаболковиот оцет ја зајакнува структурата на коските. Калиумот особено помага против калцификација, па затоа неговиот внес го намалува чувството на вкочанетocт на зглобовите.
Спречува штет-ни ефекти на слободните радикали

Антиоксидансите и оцетната киселина го блокиpaaт дејството на слободните радикали. Благодарение на тоа, редовната потрошувачка на јаболков оцет може да спречи многу деге-неративни болести.
Сок за б олни зглобови: Додајте 1 лажичка јаболков оцет во чаша сок од вишни и редовно конcyмирајте го овој напиток. Вишните содржат антоцијанини кои се многу ефикасни за лекување на воспалителни состојби.
Кокосово масло и јаболков оцет за масажа: Направете мешавина од 2 лажици јаболков оцет и 1 лажица кокосово масло и ист-ријте ги б олните зглобови.

Чај од нане и цимет: Во шолја чај од нане додајте 1 лажица јаболков оцет, 1 лажичка мед и 1 лажичка цимет. Пијте еднаш дневно за да ги ублажите симптомите на артритис. Овој пијалак има и антибактериско дејство.
Други придобивки од јаболковиот оцет: Ја балансира pH вредноста на организмот, го намалува шеќерот во кр-вта, ги ублажува настинките и го ублажува рефлуксот на желудникот, ги намалува алергиите, придонесува за убавината на косата и успешно ги намалува в ишокот к илограми.