Исчистете го црниот дроб, стопете ги килограмите: После 30 дена нема да се препознаете

После еден месец откако ќе го спроведите овој третман, нема да можете да си го препознаете телото.

Дали знаевте дека црниот дроб е главниот орган кој придонесува за брзо слабеење? И покрај факторот дека желудникот е органот кој е одговорен за варење на мастите, сепак, не треба да се заборави дека оваа тешка задача не може адекватно да се заврши доколку црниот дроб и жолчната кеса немаат нормална функција.

Ако црниот дроб на работи “нормално”, мастите не се разградуваат, па поради тоа метаболизмот се успорува и тоа доведува до прекумерна акумулација на токсини во организмот.

Затоа слободно може да се каже дека синоним за добро здравје и благосостојба е токму заслужниот црн дроб. Поради тоа, многу е важно да внимаваме на она што го јадеме и да се придржуваме на здрав начин на живеење. Ако е можно, јадете попосна храна, шетајте најмалку половина час дневно на чист воздух и заборавете на пушењето и алкохолот. После 30 дена ќе бидете пријатно изненадени како изреагирало вашето тело на ваквата промена.

СЕДУМ ПРОИЗВОДИ КОИ ЈА НАМАЛУВААТ ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА

1.Секое утро на празен желудник изедете 1 чешно лукче или голтнете го со чаша вода за да немате лош здив.

2.Откако ќе го голтнете лукчето, за појадок изедете еден голем грејпфрут или исцедете го и испијте го сокот.

3.На менито додадете и авокадо кое е богат извор на омега-3 масни киселини. Одлично е за срцето и ги уништува мастите во телото.

4.Хељда е намирница која мора да биде застапена на вашето мени. Јадете леб од хељда, правете десерти… Го регулира метаболизмот и го штити црниот дроб. Го чисти организмот од глукоза и лекови, а ја подобрува работата на некои хормони.

5.Артичоката можете и сами да си ја одгледувате. Содржи мал број калории а исклучително е хранлива. Ензимите што се содржат во овој зеленчук делуваат регенеративно и заштитно на целиот организам.

6.Куркумата е совршена за детоксикација на организмот. Користете ја почеста како зачин или пијте ја како чај.

7.Сокот од цвекло и суво грозје прави чудо за телото. Освен што ги топи вишокот килограми, овој сок го чисти организмот од отрови и вишок масти.

Потребни состојки:

2,5 чапи вода (625 мл)
300 г свежо цвекло
65 г суво грозје
2 лимони – сок

Постапка:

Ставете ја водата на оган да зоврие, па тргнете ја на страна и додадете го исчистеното цвекло исечено на коцки и сувото грозје. Поклопете и оставете постепено да излади 45 минути. Потоа целата содржина ставете ја во блендер и сомелете. Во смесата додадете сок од 2 лимони.

Консумирајте го овој напиток 5 дена континуирано и тоа во утринските часови. Доволна е 1 чаша од овој напиток дневно за да го исчисти вашиот црн дроб, а килограмите потоа сами ќе продолжат да се топат.

Loading...
Претходна статијаАЧМИ – Вкусни турски ѓевречиња, меки како памук, се топат во уста
Следна статијаРакот никогаш не е прва болест, пред него се јавува ова – Доктор објаснува како да се спречи карциномот