“Имам 78 години и не можев ниту да одам. Тогаш започнав да ја нанесувам оваа смеса на зглобовите и болните коски.

Ми се промени животот! Пробајте и вие, нема да зажалите! Од се’ срце им ја препорачувам на сите што ги познавам. 100% е природно!”

Овој лек помага за лекување на артритис, остеоартритис, болки во грбот и се’ што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите. Кога модерната медицина не помага, најдобро е да ја пробате алтернативната, народната медицина.

Веројатно ако ја прашате вашата баба што да направите ако ве болат зглобовите, ќе ви го даде овој рецепт со кој порано многу успешно се лекувале нивните родители.

Доколку чувствувате тежина во нозете, болки во зглобовите, ако ве мачат болки во грбот и имате последици од некои стари повреди, не ви се потребни скапи гелови и масти, доволно се неколку едноставни состојки:

Лек за подмладување на коските – РЕЦЕПТ:

Потребни состојки:

300 мл алкохол (70%)
100 мл јод
10 таблети аспирин (или андол) од 300 мг

Сите состојки можете да ги купите во аптека. Повидон јодот е познат како силен гермицид со широк спектар и ефикасен против голем број бактерии, вируси, габички, протозои и спори.

Постапка:

-алкохолот измешајте го со јод и додадете ги издробените таблети аспирин.

-промешајте и оставете на темно место 21 ден.

-по изминување на овој период смесата можете да ја користите за третирање на болните зглобови.

Се користи редовно во вид на облози или со директно масирање на болното место.

Коментар на Biljana Bik:

”Ovoj recept go preporachuvaat i za shilci na nozete ili na bilo koe mesto…no oblogi od pamuchna krpa ili gaza i potoa vo folija aluminiumska se obvitkuva mestoto i stoi dodeka oblogata nese isushi …. 3 ili 4 pati na den”

Коментар на Славица Јовановска:

“Dobar lek i ne e skap👍😍

Коментар на Благојка Божинова:

“Jas go pravam 70% alkohol  aspirini  i menra vo kristali   menta.”

Коментар на Милица Таневски:

“Blagodarnos Na Babata Jas Imam probano So Rakija Od Sedumdeset Stepeni domasna Grozdova I Deset tableti Asperin Samo ne Jot  Neje Nesto Narocito togas za Malku Neje Za Dolgo Vreme”