Медицинската сестра во Квинсленд, Рејчел Далтон, вели дека цел живот се борела со прекумерната тежина. Меѓутоа, во еден момент таа толку се опуштила и не внимавала на својот изглед, што кога се качила на вагата, таа покажала дека тежи дури 127 килограми, а консумирала и по 4.000 калории дневно..

Рејчел била мајка на две деца и тогаш сфатила дека е дојдено време нешто да преземе и работите да ги земе во свои раце, па еднаш засекогаш да се ослободи од вишокот килограми – и за среќа, успеала во тоа. Таа за само една година успеала намали неверојатни 50 килограми, на сосема здрав начин.

Претходно, како што таа вели, јадела нездраво, јадела многу грицки, сендвичи, колачи, газирани пијалаци, накратко – „сè што ќе ми дојдеше на рака.“

Потоа целосно ја променила својата исхрана и сега за појадок јаде протеинска каша со боровинки или јајца со тост леб и свежа салата како што е спанаќот, домати, краставици или авокадо.

За првата закуска таа јаде некое овошје или зеленчук со една чаша јогурт, или неколку крекери и парче несолено сирење. За ручек јаде пилешко со зеленчук, а за втората закуска сендвич со немасна шунка или исто како и за првата закуска.

Рејчел јаде месо и зеленчук за вечера, и неколку коцки темно чоколадо или малку сладолед за десерт.

„Сè уште јадам сè, но сега сум посвесна за влијанието на храната врз моето тело“, искрена е таа. Погледнете како изгледа сега и како изгледаше порано:

Со оглед на тоа дека таа ослабе 50 килограми, како и сите кога ќе намалат голем број килограми, така и Рејчел се соочи со нов проблем, односно со вишок кожа на стомакот. Овој проблем таа го решила опера-тивно.

„Отидов на операција и конечно ставив крај на тој период од мојот живот, кој сепак ме научи на нешто – дека сум силна и способна успешно да ја постигнам целта, со напорна работа“, објаснува таа.

Не верував дека мојот сон некогаш ќе се оствари: ослабев 20 килограми и сега изгледам поубаво од секогаш

“За три месеци ослабев 7 кг без вежбање, само пиев топол чај од варен лимон наутро и навечер!” – искуство од читател кој додаде дека е потребна упорност и редовност. Само што ќе станете од спиење консумирајте на празен стомак по една чаша од овој делотворен напиток.

Потребни состојки: 5 лимони + 5 лимети, 4-5 чешниња лук, 2-3 см корен од ѓумбир и 2 литри газирана, минерална вода

Постапка: лимоните измијте ги добро а кората прочистете ја со сода бикарбона или оцет. Пресечете ги на половина и исцедете го сокот. Не ги фрлајте корите зошто ќе ви бидат потребни за подоцна.

Ѓумбирот излупете го и исечкајте го на тркалца. Лукот излупете го па ставете го во блендер. Додајте го ѓумбирот и лимоновиот сок па добро измиксајте додека да добиете еднолична смеса.

Минералната вода ставете ја на оган да зоврие, а потоа ставете ги лиметите пресечени на половина да се варат околу 5 минути. Потоа додајте ги и корите од исцедените лимони. Оставете да се вари уште неколку минути, па намалете го огнот на тивко.

Додајте го миксот од блендерот, промешајте, па нека се вари уште неколку минути. Најпосле, со лажица-решетка извадете ги лимоните од садот. Оставете да излади па складирајте во стаклени шишиња и чувајте во фгижидер.

Употреба: само што ќе станете од спиење консумирајте на празен стомак по една чаша од овој чудотворен напиток. Резултатите ќе бидат видливи за само неколку дена, ќе бидете изненадени!

Овој напиток стимулира создавање на дигестивни сокови со што го подобрува варењето на храната, го забрзува метаболизмот и топењето на складираните масти, попознати како сало. Овој моќен напиток ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе ве ослободи од вишокот килограми на сосем природен начин, за само неколку седмици.

Повеќето луѓе денот го започнуваат со кафе или кофеински чај, но овие навики може да бидат штетни по нивното здравје. Штом ќе се разбудите напијте се од овој пијалак и ќе си обезбедите енергија за целиот ден. Оние што имаат чувствутелен стомак треба да се посоветуваат со својот лекар.

Колку ќе ослабете од овој напиток?

Резултатите кај различни луѓе се различни, но кај сите има позитивни ефекти. За три месеци некои слабеат 8 а некои 30 килограми. Слабеењето е индивидуално и многу зависи од возраста, полот и вишокот килограми кои треба да се елиминираат. Затоа се препорачува упорност и редовност во консумацијата на напитокот.