ГУЛАШ ОД ПИЛЕШКО, направете го по овој рецепт, па сите ќе ви бараат уште

Многу вкусно јадење!

Потребни состојки:

500 г пилешки гради
200 г грашок
200 г морков
100 г корен од целер
½ китка свеж магдонос
1 главица црвен кромид
2 чешниња лук
4 големи лажици лебни трошки
5 големи лажици масло
500 мл доматен сос
сол
црн пипер

Постапка:

Црвениот кромид ситно исечкајте го, додадете масло, ситно сечкан лук и на тивко продинстајте. Додадете пилешко исечено на мали коцки.

Кога пилешкото е малку запечено, посолете и запиперете по желба. Додадете 200 мл вода.

На полупрженото месо додадете му морков и целер исечкани ситно на коцкички.

После пет минути додадете го грашокот и сето заедно динстајте додека да омекне, но внимавајте зеленчукот да не ви се превари.

На крај додадете ситно сечкан магдонос, доматен сос и лебни трошки. Нека провари уште минутка колку да се спојат вкусовите.

Loading...