Старите градинари велат дека август е месец на изобилство во градината. Секој месец од годината е посебен за градината, бидејќи во различно време се собираат разни плодови и билки, а секој плод има своја уникатност на чување во текот на зимата.
Во август се бере нискиот грав, боранијата, тиквичките, зелката, краставиците и пиперките, а конечно доматите созреваат, за да можеме да започнеме да правиме разни сосови што ќе се користат за подготовка на вкусни јадења во наредните месеци.
Во август созрева и модриот патлиџан, дињата, лубениците, но и слатката пченка која може да се готви или пече, а нејзиниот вкус ќе не врати во дет ството. Ова е исто така време да се соберат семиња од разни зеленчуци за да се снабдите за следната година.
Кога ќе се исуши надземниот дел од компирот, тој треба да се извади, а за да ви биде полесно, направете го тоа ден – два после дождот кога почвата е помека. Исто така, отстранете го кромидот, цвеклото, морковот и јагликата и исушете ги добро пред складирање и спакувајте го на темно и суво место.
Вкусните плодови како праски, круши, но и летните сорти на јаболка зреат ова време во овоштарниците. Од бобинки, може да се најде аронија, капини, а може да најдете и малини. Од овие вкусни плодови може да се направат џемови, мармалади и компоти.
Што може да се посади и посее во август?

Во втората половина на август, кога температурите малку се намалуваат и има повеќе врнежливи денови, можеме да планираме доцна летна сеидба на растенија што нема да се уни штат доколку ги зафати малку есенски дожд и свежина во септември и октомври.
Ова првенствено се однесува на лиснатиот зеленчук како што се цикорија, зелена салата, спанаќ и блитва. Во прилог на нив, може да се посее и магдонос, морков, кромид, праз. Се сее и зелка, кељ, брокула и карфиол. Утринската роса е доволна за да останат свежи.
Грижете се за цвеќињата и украсните грмушки

Во декоративниот дел од градината, како и минатиот месец, редовно отстранувајте ги пожолтените и суви ливчиња за да цветаат што е можно подолго. Не заборавајте да ги храните со ѓубриво и редовно да ги наводнувате.
Во текот на овој месец, можете да соберете разни билки и да ги складирате во тегли или да ги засадите во саксии, така што ќе ви бидат на дофат во есента и зимата, а можат да послужат и како украс во домот. На крајот на месецот, се препорачува да се оплоди тревникот за да се поттикне растот и дупчењето трева во есен и зима. Исто така, може да се посее и нова трева.
Наводнувањето на растенијата во текот на летото може да биде вистинска уметност. Премалку или премногу вода не е добро за градината. Искусните градинари го следат ова основно правило: заливајте обилно, но поретко, наместо премалку и пречесто.

Ако дозволите почвата малку да се исуши пред наводнување, може да го промовира растот на растенијата. Исто така, не треба да ги оплодувате растенијата во лето, тие се веќе под „с трес“ од високите температури и треба да ја искористите енергијата за да апсорбираат вода, а не дополнителни хранливи материи.
Кога да се наводнуваат растенијата во текот на денот

Добро е растенијата да се наводнуваат рано наутро со помош на прскалка или дождовница. Тоа е затоа што наводнувањето во ова време од денот им овозможува на лисјата брзо да се исушат, што ги обесхрабрува габичните спори.

Но, ако немате време наутро, вечерното наводнување е сосем прифатливо. Во вечерните часови, само внимавајте да наводнувате подиректно во коренскиот дел, а не во лисјата. Наводнувањето на постудената вечер, исто така, може да има свои предности, бидејќи влагата нема да испари толку брзо, што му дава време на самото растение да ја апсорбира водата полека.