Тенисерот Новак Ѓоковиќ се пресели со семејството во декември 2020 година во вила во Марбела, Шпанија.

Ѓоковиќ прво ја изнајмил вилата во која ги поминал првите денови од пандемијата на коpонавиpyc за 75.000 куни месечно, а потоа решил да ја купи.

За тоа платил 50 милиони куни, а имотот од 3.500 квадратни метри има тениско игралиште, градина, базен, теретана и мало кино, пишуваат светските медиуми. Луксузната куќа има и девет соби, осум бањи и тераса со прекрасен поглед на морето.

Тенисерот се преселил во Марбела по 10 години живот во Монте Карло, а според светските медиуми тоа го направил затоа што во Марбела има многу поголем избор на образовни институции за неговите деца и затоа што во близина живеат многу негови и роднини на неговата сопруга.

Ова не е единствената куќа што ја поседува Новак. Тенисерот поседува и станови на некои од најлуксузните локации во светот.

Така, тој поседува стан во Монте Карло, два стана на Менхетен во Њујорк и стан во Мајами. Во Белград има пентхаус од 250 метри квадратни во елитната населба Вест 65, а во Срем, кај езерото Павлова, поседува вила од 1.200 метри квадратни.

Покрај тоа, Ѓоковиќ поседува и стан во елитната населба Порто Монтенегро во Тиват, вреден околу 16,5 милиони куни. Целата куќа можете да ја погледнете ОВДЕ.