Го сметаат за чудо на природата, лекува мигрена, црн дроб, жолчка, пореметено спиење, го подобрува имунитетот, а во продолжение на текстот можете да го прочитате рецептот.

Копривата одамна е позната како природен лек. Таа е најдобар прочистувач и најдобра лековита билка за подобрување на крвта. Исто така, позитивно делува на панкреасот и намалување на шеќерот во крвта. Оваа билка лекува болести и воспаленија на уринарниот тракт.

Листот од коприва е извор на витамините А, Б, Д, Е и К, минералите (манган, калциум, железо, калиум, магнезиум, цинк и бакар), ензими, хлорофил.

Ова е рецептот за прочистување на крвта и решавање на сите болести.

Потребни состојки:

1 кг лист од коприва
2 лимони
2 јаболка
500 г мед или нерафиниран шеќер
желатин по потреба

Постапка:

Измешајте ги јаболката и копривата. Состојките заедно со 2 лимона ставете ги во блендер и измиксајте ги додека да добиете мазна смеса.

Потоа додадете го желатинот и медот (во зависност од тежината и упатството).

Загрејте ги теглите во рерна на 70-90 степени па складирајте ја смесата која малку е загреана од миксањето. Затворете и вакумирајте.

Употреба:

Се консумираат две лажици дневно, наутро и навечер пред оброк (на гладно).

Овој рецепт многу билкари го сметаат за чудо на природата, бидејќи исклучително е лековит и здрав за општата состојба на организмот. Делува поволно на сите органи во организмот, а исто така го зголемува и нивото на енергија во телото.

Секој може да го користи превентивно, бидејќи не е тешко за приготвување. Доколку некој го користел, нека ги напише своите искуства во коментар.