Надвор од кујната, најчесто гледаме сол на асфалтот зимно време, но може да ни го олесни секојдневието на многу други начини – од чистење на дамки и стакло до отстранување на непријатниот мирис од чевлите. Но, прво да се вратиме на кујната…

Солта ја обликуваше историјата на многу начини. Таа влијаеше на трговијата, културата и геополитиката, а бидејќи беше толку важна, влијаеше и на развојот на цивилизациите, а нејзината – денешна најчеста – незаменлива улога во готвењето е само една од многуте.

Луѓето користат сол илјадници години. Во античко време, неговата огромна важност била и во тоа што служел не само како зачин, туку и како конзерванс, кој хранел бројни народи и цели култури низ историјата пред изумот на фрижидерот.

Низ историјата постоеле бројни трговски „патишта на сол“ на кои се одвивала културна размена и каде започнал економскиот развој.

Солта сè уште има широка примена во секојдневниот живот, но и во индустријата. Во готвењето солта е основен зачин и се сомневаме дека би имало гурмани да не била солта. Солта, како што споменавме, се користела како конзерванс за храна благодарение на нејзината способност да спречи расипување и раст на бактерии.

Го продолжува рокот на траење на млекото

Во шишенцето со млеко или тетрапакот додајте прстофат сол и добро протресете.

Ја намалува горчината на кафето

Ако сте купиле премногу горчливо кафе, додајте малку сол на меленото кафе пред да го сварите и работата ќе се реши.

Јајцата полесно се лупат

Тврдо варените јајца полесно ќе се излупат ако додадете една лажичка сол во водата во која се варат.

Открива расипано јајце

Ставете јајце во чаша вода со две лажички сол. Доброто јајце ќе потоне, расипано ќе плови.

Го заштитува зеленчукот и овошјето од оксидација

Сечканото овошје и зеленчук, на пример јаболка, круши и компири, ставете ги во ладна малку солена вода и нема да добијат грди кафени дамки.

Го заштитува сирењето од мувла

Солта ја впива течноста, па ќе го одложи формирањето на мувла на сирењето. Натопете хартиена крпа во мешавина од 2 лажички сол и 3 шолји вода и лабаво завиткајте околу сирењето.

Тоа е чудо за ладење на пијалаци

Ако ладите пијалаци во кофа со мраз вода – додајте грст сол и ќе го забрзате процесот. И спасете ја летната забава.

Ги спасува безвкусните варени компири

И не само што им дава вкус. Откако ќе се сварат, исцедете ги компирите, посолете ги и енергично протресете го тенџерето. Солта ќе впие дел од влагата, а компирот ќе има многу подобра текстура.

Помага при матење на белките

Мал прстофат сол ќе направи голема разлика и белките многу порано ќе се претворат во цврст снег.

Ве прави професионалец во готвењето поширани јајца

Јајцата при поширање бараат умешност, но со овој трик белките секогаш совршено ќе се стврднуваат: само додајте половина лажичка сол во водата непосредно пред да ги додадете јајцата.

Ја дезинфицира даската за сечење

И пластичните и дрвените. Избришете ги даските со сол кога ги миете и погрижете се да не се развие микросвет на нив. Овој трик добро ќе ви се најде при кампување или скара, а ако додадете малку лимон, можете засекогаш да заборавите на хемиските детергенти.