Потребни состојки:

– 3 јајца

– 9 лажици брашно

– 9 лажици шеќер

– 9 лажици масло

– 9 лажици млеко

– 1/2 прашок за печиво

– 2 ванилин шеќер

– кора од еден лимон

– шака сечкани ореви

– 150 гр вишни

Подготовка:

Ги кршиме јајцата и ги раздвојуваме белките од жолчките.

Жолчките ги матиме со 6 лажици шеќер, го додаваме ванилиниот шеќер, кората од лимон, млекото, маслото, брашното и прашокот за печиво.

На крај ги додаваме белките кои претходно сме ги изматиле со 3 лажици шеќер.

Калапот за куглоф го премачкуваме со масло, го набрашнуваме и ја истураме смесата за тестото, па ги додаваме оревите и вишните.

Во зависност од шпоретот, се пече околу 1 час.