После една недела, ќе се чувствувате многу подобро, а исто така ќе намалите и на тежина. Количината на ток-сини на кои сме изложени секојдневно преку храна, разни хемикалии, загадување и ст-рес, може да доведе до разни здравствени проблеми, бидејќи тогаш сме склони кон бројни болести.

Токму поради тоа треба да ја подобриме функцијата на целото тело и да спречиме такви здравствени проблеми, а најдобриот начин да го направите тоа, е деток-сикација на дебелото црево и чистење на цревата.

Вишокот отпад и ток-сичните материи во дебелото црево може да предизвикаат бројни непријатни симптоми, па кога ќе се исчисти, се подобрува дигестијата и апетитот се намалува. Користете го овој напиток 7 дена за да започнете да го живеете вашиот најдобар живот!

Свежите сокови од овошјето и зеленчукот содржат многу елементи кои можат да помогнат во чистење на дебелото црево, вклучително влакна, фитохемикалии (корисни растителни супстанции) и природни шеќери кои делуваат како лаксативи, како што се сорбитол и фруктоза.

Луѓето кои практикуваат чистење на дебелото црево тврдат дека тоа обезбедува значителни здравствени придобивки, вклучително и:

Зголемување на енергијата, подобрување на функцијата на црниот дроб, зајакнување на имунолошкиот систем, помош при намалување на тежината, олеснување на надуеноста, гр-чеви и гасови, намалување на ризикот од рак на дебелото црево, подобрување на расположението.

Овој напиток за чистење на дебелото црево исто така ќе ви помогне да намалите неколку вишок килограми.

Потребни состојки: ½ краставица, парче ананас, 1 исцеден портокал, јаболко (зелено или црвено), половина лист од алое вера.

Постапка: измијте ја краставицата, исечете ја и сторете го истото со јаболкото. Потоа поделете го листот од алое вера на два дела и исцедете го гелот од една од половините. Измешајте ги сите состојки во блендер, додајте чаша вода и сок од портокал и пијте го овој пијалок два пати на ден, наутро, на празен стомак и попладне.

Водете сметка за тоа да испиете најмалку 8 чаши вода во текот на денот. По една недела, ќе се чувствувате многу подобро и исто така, ќе ја намалите вашата тежина. Подобрувањата ќе ве воодушеват.

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА СМИРУВАЊЕ НА ГАСОВИТЕ

Едно од природните средства кое ќе ви помогне, а притоа е евтино и погодно за употреба – е семето од анасон. Оваа вкусна билка, не само што ќе ви ги смири тегобите, туку и пријатно ќе ви го освежи здивот.

Анасоновото семе одамна е познато дека се користи за смирување на грчевите, за зајакнување на желудникот, го подобрува варењето на храната и ги отстранува штетните сокови од организмот.

Исто така, ја чисти кр-вта и ги зајакнува нер-вите. Ги чисти белите дробови, желудникот и бубрезите, ги зајакнува дигестивните органи, ја поправа неуредната столица и помага при несоница.

Ова семе не е многу скапо и можете да го купите од секој поголем маркет или Билна аптека. Доболно е после оброк да соџвакате полека неколку семиња анасон, особено после обилни оброци.

Навечер, кога сте дома, можете да направите и чај: Сварете половина лажичка семе од анасон во 200 мл вода и оставете да отстои 10-тина минути. Процедете и пијте. Анасонот не само што го помага варењето на храната и ги спречува гасовите, туку и делува како благ диуретик и го ослободува организмот од вишок вода.