Многумина од нас имаат проблем со акни и брчки, па поради тоа посегнуваме по скапи производи кои се полни со штетни материи и хемикалии. Тие производи не ни помагаат, а некои од нив дури можат да ја влошат состојбата.

Наместо тоа, најдобро е да ги испробате природните препарати како што е овој. Направете крем на многу едноставен начин, кој вашата кожа ќе ја направи почиста и поубава.

Потребни состојки:

1 лажичка лимонов сок

1 лажичка мед

1 лажичка мелено мускантно оревче

1 лажица цимет во прав

Постапка за приготвување и употреба:

Измешајте ги сите состојки во сад додека да добиете изедначена смеса, а добиениот крем нанесете го на лицето и оставете да делува 10 минути. Внимавајте на областа околу очите и устата при нанесување на било кој крем, освен ако не е наглесено дека е наменет исклучиво за овој дел.

Додека делува кремот ако почувствувате пецкање, тоа значи дека маската делува и тоа чувство на пецкање брзо ќе исчезне. Состојките во овој крем делуваат смирувачки врз вашата кожа, а пријатно ќе делуваат и при присуство на црвенило.