Доколку ви се најавиле гости а сакате да ги изненадите со една убава домашна закуска, еве еден предлог како можете тоа да го направите за многу кратко време, а со закуската да послужите и некој пијалак…

Компирот можете да го послужите и како прилог.

Потребни состојки:

-компир

-зачин

-бибер

-сусам

-семки сончогледови

-масло

-3-4 лажици пченкарно брашно

-црвен пипер

-толчена лута пиперка

-1 лажица кисела павлака

Постапка:

Сите суви залини ставете ги во една поголема пластична кеса.

Компирите излупете ги и исечете ги. Измијте ги од скробот во ладна вода и исцедете ги.

Сечените компири ставете ги во кесата во зачини, затворете ја кесата и убаво протресете за да се обложат подеднакво.

Распоредете врз плех обложен со хартија и полијте со масло измешано со малку кисела павлака.

Печете во загреана рерна на 250 степени околу 30 минути.