Вкусно и едноставно јадење.

Потребни состојки:

4 компири со средна величина
1 поголема главица кромид
4 јајца

и уште:

маслиново масло
сол и црн пипер

Постапка:

1.Компирот излупете го и исечете го на потенки коцкички, а кромидот на тенки ленти.

2.Во тавата загрејте малку маслиново масло колку да го покрие дното, па ставете ги кромидот и лукот. Заедно пропржете ги малку колку компирот да се запече, а лукот за застакли.

3.Јајцата изматете ги со виљушка како за кајгана, па додадете ги кромидот и компирот (исцедете го вишокот масло во еден филџан) и сето заедно промешајте го.

4.Повторно загрејте ја тавата и додадете го маслото од претходното пржење, па кога ќе се загрее, додадете ја смесата.

5.Оставете ја тавата на тивок оган без мешање, додека дното да се запече.

6.Тавата прекријте ја со чнија, па превртете ја тавата, така што тортиљата да остане во чинијата, а потоа вратете ја (лизнете ја од чинијата) за да се запече и од другата страна.

7.Кога ќе се запече и од другата страна, тогаш тортињата е готова.

8.Повторно поклопете ја тавата со чинија и превртете ја тортињата да остане врз чинијата како торта.

9.Исечете ја на триаголници или коцки, па послужете топло.

Coolinarika.com