Подмладете ја кожата со неверојатен рецепт за производ против стареење на база на магдонос! Во оваа статија, ќе ви откриеме како да го претворите обичниот магдонос во вистинска младешка козметичка тајна.

Не пропуштајте го овој неверојатен рецепт и откријте ги тајните за нега на кожата против стареење со магдонос! Направете комплетен домашен козметички третман кој нема да можете да го добиете во ниеден козметички салон…

НАПОМЕНА: Не заборавајте да го тестирате подготвениот производ на мал дел од кожата пред употреба. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За лосион:
китка магдонос
300 мл вода
1 лажица сок од лимон

За пилинг:
пулпа од сечкан магдонос
1 лажица мед
1/2 лажица масло од ленено семе

Маска 1:
китка магдонос
100 мл млеко
1 лажица гел од алое вера
8 капки масло од чајно дрво

Маска 2:
50 мл мешавина од сок од магдонос и млеко
100 мл инфузија од магдонос
1 лажица пченкарен скроб
1 лажица бадемово масло

ПОСТАПКА:

ЧЕКОР 1:Китка магдонос исплакнете добро со вода. Магдоносот има антиоксидантни својства кои помагаат во забавување на процесот на стареење на кожата. Исушете го со хартиена салветка и ситно исечкајте го.

тоник од магдонос

Ставете го во тенџере и додајте 300 мл вода. Гответе на тивок оган 5-7 минути. Оставете да подизлади па процедете го. Додајте 1 лажица свежо исцеден лимонов сок.

Сокот од лимон содржи витамин Ц, кој го стимулира производството на колаген, ја подобрува цврстината на кожата и ги намалува брчките.

Овој лосион е погоден за сите типови на кожа и има силно подмладувачко дејство. Нанесете го лосионот на памучна подлога и избришете ја кожата на лицето и вратот наутро и навечер. Да се чува на 5°C 7 дена.

ЧЕКОР 2:Сега ќе направиме пилинг кој ќе ви помогне да ги отстраните старечките дамки и да ја направите вашата кожа мазна.

Ситно исечкајте една китка магдонос. Магдоносот помага да се осветлат темните дамки и да се подобри тонот на кожата. Додајте 100 мл млеко. Млечните киселини во млекото помагаат да се отстранат мртвите клетки од кожата, правејќи ја кожата помазна и посјајна.

пилинг од магдонос

Сето сомелете го заедно во блендер, а потоа процедете (течноста сочувајте ја за следниот рецепт) и помешајте со 1 лажица мед. Медот е богат со антиоксиданси кои помагаат во забавување на процесот на стареење и намалување на брчките.

Додајте 1/2 лажица масло од ленено семе. Маслото од ленено семе ја навлажнува и омекнува кожата, правејќи ја помазна и поеластична. Овој пилинг ефикасно ја чисти и осветлува кожата, помагајќи да се врати нејзиното здравје.

Нанесете го пилингот на кожата на лицето, вратот и деколтето со лесни движења на масажа. Масирајте ја кожата 3-5 минути и потоа исплакнете со топла вода.

ЧЕКОР 3: И уште еден рецепт, крем-маска:

Земете 4 лажици претходно процедениот сок од магдонос и млеко. Додајте 1 лажица гел од алое вера и промешајте. Алое вера – гелот го стимулира производството на колаген, што помага да се подобри цврстината на кожата и да се намалат брчките.

Додајте 8 капки масло од чајно дрво. Маслото од чајно дрво ги затегнува порите и ја намалува прекумерната маснотија на кожата.

маска 1

Оваа маска помага да се ослободи кожата од старечките дамки и пеги и го намалува бројот на брчки. Да се чува на 5°C 7 дена.

Нанесете ја маската на претходно исчистената кожа и оставете ја 30 минути. Потоа исплакнете со топла вода и нанесете хидратантен крем.

ЧЕКОР 4: И уште еден рецепт за убавина, уште една маска:

Земете 50 мл од претходно процедената смеса-сок од магдонос и млеко. Додајте 100 мл инфузија од магдонос (тоник или чај) и 1 лажица пченкарен скроб. Пченкарниот скроб помага да се подобри текстурата на кожата и да се намали појавата на брчки.

Исто така, има омекнувачки својства, што ја прави кожата помазна и поеластична. Загрејте на тивок оган додека да се згусне, па оставете малку да се излади. Потоа додајте 1 лажица бадемово масло.

маска 2

Бадемовото масло е богато со витамини А и Е, кои помагаат во негување и навлажнување на кожата. Добро измешајте и маската е готова.

Нанесете ја маската на претходно исчистеното лице и оставете 20 минути. Потоа измијте го остатокот од маската со топла вода. Да се чува на 5 °C 7-10 дена. Оваа маска добро ја навлажнува кожата, правејќи ја помека и поеластична.

Убавина и здравје за вас! Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.