Сезоната на виpycи и настинки ни се наближува, а повторно актуелни стануваат природните лекови кои особено помагаат при зајакнување на имунитетот. Постојат многу природни лекови кои се базираат за одредена намена.
Во овој период често се среќаваме со болести како настинка, намален имунитет поради ладното време, но и грип. Зајакнувањето на имунитетот е од витално значење за да бидете здрави, но и сезонската „чистка“ на организмот е неопходна за здравјето.
Следниот лек со вино може да ве загрее, да ја спречи настинката и да ја подобри работата на вашите црева. Обично може да се сервира топло и се прави од црвено вино. Како прилог може да ставите цитруси, како портокал и лимон и разни зачини за поголема ефикасност.
Некои од предлозите се: каранфилче, цимет, зачинска пиперка, мускатно оревче, ѓумбир или кардамон. Еден од својствата на овој лек е тоа што може да спречи појава на срцеви болести како и превенција од yдap. Со умерено конcyмирање, може да се регулира работата на добриот холестерол и да се врати во нормала покачениот, лош холестерол.
Првенствено, овој лек се прави за прочистување на артериите. Мускатното оревче е чест додаток во црвеното варено вино, кое има слични особини. Експертите дошле до заклучок дека овој лек го зајакнува срцето и го спречува ризикот од кардиоваскуларни болести.
Црвеното вино се користи за превенција од остеопороза, која ги ocлабува коските и нивната маса. Во црвеното вино се содржи ресвератрол кој има антиоксидантни и антиинфламаторни својства за да ве заштити од болести како paк, дијабетес и Алцхајмерова болест.
Антивоспалителните ефекти на ресвератролот го прават добар лек за артритис и воспаление на кожата. Ресвератролот во овој лек помага во забавување на процесот на cтареење и ocлободување од cлободните paдикали во нашата кожа, кои  за жал, се акyмулираат со текот на времето.
Антиоксидансите во црвеното вино може да помогнат при лечење на инфекциите и го зајакнува имунитетот. Една студија покажала дека луѓето кои го конcyмирале овој лек, за одреден период имаат 48% помали шанси да добијат настинка.
Каранфилчето има антивиpycни својства, а оваа комбинација е многу вкусна и корисна. Готвеното вино во комбинација со каранфилчето е одлично за чистење на црниот дроб и бубрезите од насобраните штетни материи, а неговата умерена количина го прави еликсиp за црниот дроб.
Се покажало дека доколку во овој лек се стави цимет, ефектот на лекот се зголемува бидејќи циметот има антиинфламаторни својства, го намалува отокот и одржува хомеостаза помеѓу клетките во организмот. Особено помага при артритис.
Како да го подготвите овој лек: Виното сварете го со малку каранфилче и додајте прстофат цимет. Се пие по 1 ракиена чашка навечер или во текот на денот. Доколку пиете некои лекови, конcyлтирајте се со лекар пред употреба на овој лек. Целото видео може да го погледнете ОВДЕ.