Линда Фаулкнер е 50 годишна Британка на која во 2006 година и дијагностицирале артритис. Болката прво и се јавила во дланките од рацете која постепено мигрирала кој вратот и грбот. Нејзината состојба од ден на ден се влошувала, а болката станувала неподнослива.

За да ги ублажи тегобите со болните зглобови, испробала безброј третмани, сè што ќе слушнела. Па така, испробала речиси сè, од додатоци за јакнење на зглобовите како кондроитин, глукозамин и колаген, па се до опасните стероиди и лекови против болки. Ниеден третман ниту лек не и помогнале долгорочно.

После краткотрајното олеснување, болките во злобовите повторно се враќале. Еден ден дознала за приказната на Сара Гал која успеала да го излекува артритисот користејќи напиток од јаболкова киселина и мед. Одлучила и самата тоа да го проба и конечно си го нашла спасот за своите проблеми.

ЈАБОЛКОВА КИСЕЛИНА ЗА ЗДРАВЈЕ НА ЗГЛОБОВИТЕ. Веќе со векови се знае дека јаболковиот оцет има бројни позотивни дејства врз целокупното здравје. Помеѓу другото, се покажало и како одлично средтво кое го чува здравјето на зглобовите и коските.

Напитокот од јаболкова киселина и мед е одлична комбинација која го лекува артритисот. Двете намирници ја зголемуваат мобилноста на телото, ги штитат зглобовите и коските од повреди, а исто така, спречуваат воспаленија.

МЕШАВИНА ЗА ЛЕКУВАЊЕ АРТРИТИС. Состојки: 1 супена лажица јаболкова киселина, 1 супена лажица мед, 1 шолја топла вода. Постапка: Во шолја топла вода помешајте ги другите состојки. Се пие двапати дневно.

Линда оваа мешавина ја пиела секој ден, наутро и навечер. Веќе после две седмици започнала да чувствува подобрување. Тоа било првпат од 2006 година да биде ослободена од болки и да може да живее нормално.

КАКО ДЕЈСТВУВА?

Болките во зглобовите може да се јават како последица од недостиг на минерали, па затоа кај артитис помага диета базирана на намирници богати со нутриенти. Јаболковата киселина содржи доста од овие нутриенти, како што се магнезиум, калциум, калиум и фосфор.

Бидејќи содржи магнезиум кој поттикнува апсорпција на калциум во организмот, исто така ги јакне и коските. Калиумот помага против калцификации, па со негов внес се намалува чувството на закоченост во зглобовите.

Го спречува штетното дејство на слободните радикали: антиоксидансите и ацетатната киселина го блокираат дејството на слободните радикали. Помага во подобрување на дигестијата и детоксикацијата на организмот, испирањето на токсините.

СОК ЗА БОЛНИ ЗГЛОБОВИ – Во еден филџан сок од вишни додадете една лажичка јаболкова киселина. Пијте редовно секој ден.

МАСЛО ЗА МАСАЖА – Кокосовото масло и јаболковата киселина заедно имаат одлично дејство: измешајте 2 супени лажици јаболкова киселина и 1 супена лажица кокосово масло, па оваа мешавина втријте ја во болните зглобови.

ЧАЈ ОД НАНЕ И ЦИМЕТ – Во шолја чај од нане додадете 1 супена лажица јаболкова киселина, 1 лажичка мед и 1 лажичка цимет. Пијте еднаш дневно за да ги ублажите симптомите од артритисот. Овој напиток има и антибактериско дејство.

ДРУГИ ДЕЈСТВА: ја балансира рН вредоста; намалува ниво на шеќер во крвта; ублажува настинки; ублажува желудечен рефлукс; намалува алергии; го подобрува здравјето на косата; помага за здраво слабеење. Напомена: Сите што имаат било какви дигестивни проблеми, пред консумација на јаболковата киселина да се консултираат со својот лекар.