Двапати неделно ја користев оваа маска за коса: Фризерот не можеше да ме препознае (Рецепт)

Навикнав веќе со години кога пдам на море да си носам и пантенол. Ништо не ги смирува изгорениците од сонце како што тоа го прави ова чудо.

Меѓутоа, малкумина знаат дека пантенолот е спас и за косата која се наоѓа во било која состојба.

Тајната е во тоа што овој производ содржи синтетски витамин Б5 кој се грижи за кожата, па така и за фоликулите на косата.

Loading...

Пантенолот го користат луѓе поради хемотерапија кога ќе ја изгубат косата. Освен што поттикнува раст на косата, Пантенолот го враќа животот на оштетената коса.

ПАНТЕНОЛ ЗА КОСА – ПРИМЕНА:

1.Нанесете пантенол на влажна коса, по целата должина и не ја плакнете после тоа. Овој производ ќе ја обликува вашата коса.

2.Пантенол наместо пена за обликување на коса. Ова ќе ги зајакне фоликулите на косата и ќе влакната ќе ги направи мазни и еластични, а притоа ќе ја заштити вашата коса од високата температура при сушењето.

3.Втријте го пантенолот во коренот од косата. После еден месец косата ќе ви биде значително порасната и препородена.

ПАНТЕНОЛ МАСКА ЗА РАСТ НА КОСА

Потребни состојки:

1 жолчка
1 лажица рицинусово масло
1 лажица маслиново масло
1 лажица пантенол (од аптека)

Постапка:

Измешајте го маслото и жолчката па загрејте ги на пареа. Додадете пантенол во топлата, но никако врела смеса.

Нанесете ја маската на чиста коса и завиткајте ја со фолија целата глава. Оставете да делува најмалку еден час, а потоа исперете ја косата со обичен шампон.

Оваа маска правете ја двапати седмично и ќе забележите како косата ќе ви се препороди и ќе ви стане сјајна исто како од рекламите.

Loading...