Доматите вака ги приготвувам од октомври до јануари, и имам преку цела година: без конзерванси, салатата има долгорочна примена

Вкусна зимница која ја имам преку цела година во големи количини. Бидејќи кај нас домати има во секое време можете да си ја правите оваа салата постојано и има рок на траење до една година.
Многу брза и лесна подготовка, ќе ви требаат само 5 минути да ја подготвите, а ќе ја имате во секое време. Се прави од неколку состојки, има слична киселост како туршијата, но уште поубаво и повкусно. Ќе ви бидат потребни следниве состојки:
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 3 кг домати или помалку ако користите со стандардна големина. Јас користам од овалната сорта, па затоа ми се 3 кг доволни, 2 главици лук, 1 голема лажица шеќер, 1,5 голема лажица сол, 1 мала лажица ал-кохолен оцет.
Ќе ви биде потребна и зовриена вода, за која нема одредено количина, се додава во зависност од големината на теглите. За оваа количина, потребни ми се 2 големи тегли од по 2 литра. Најпрво доматите добро измијте ги и извадете им ја горната дршка (но и не мора).
Со виљушка направете дупчиња на 2-3 места и започнете да ги редите доматите во теглите. Наполнете до горе додека ви собира во теглите. Потоа зовријте околу 2 литри вода и наполнете ги теглите со неа до врвот.
Добро затворете ги со соодветниот капак и оставете доматите да отстојат 15 минути. Користете чисти и здрави тегли, претходно пастеризирани со соодветниот здрав капак кој што доаѓа со нив.
По изминатото време процедете ја водата во чинија или директно во лавабо и фрлете ја. Двете главици лук исчистете ги од лушпата, секое чешне посебно, а потоа изрендајте ги на најситниот дел од рендето или со специјален сечкач за лук, иситнете го секое чешне посебно.
Во секоја тегла додајте по 1 супена лажица шеќер, 1,5 лажица сол. Потоа прелијте ги до врвот со нова зовриена вода, само што сте ја тргнале од рингла. Додајте во секоја тегла по мала лажичка ал-кохолен оцет и одозгора распределете го на половина ренданото лукче.
Теглите добро затворете ги со специјален затворач за тегли и ставете ги на памучна крпа со капакот одоздола, превртени. Оставете ги да се оладат преку ноќ, а потоа складирајте ги во оставата на некое темно и суво место. Овие домати имаат рок на траење до 1 година. Деталите од целата постапка можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ.
Претходна статија„За 5 минути ја замесувам смесата, а потоа ги печам соленките и ги послужувам наместо фурнаринки“
Следна статијаБЛАГОДАРЕНИЕ НА ЖЕНА МИ: Сега редовно ги празнам цревата и НЕМАМ хемороиди