Домашен сируп за исфрлање слуз од белите дробови – без јајца

На наше големо задоволство, овој рецепт ни го испрати нашата редовна читателка г-ѓа Татјана Митрова. Сирупот се подготвува во домашни услови и особено е погоден за помали деца кај кои исфрлањето на слузот е отежнато.

Потребни состојки:

1 лажица жалфија

1 лажица ленено семе

1 лажица бел слез

1 лимон исечкан на кругови

250 г шеќер

250 мл вода

Постапка:

Водата и шеќерот се ставаат на оган да зоврие додека шеќерот да се растопи. Се додаваат останатите состојки, а огнот се намалува на тивко. По 15 минути се трга и се процедува.

Се пие трипати дневно по една супена лажица, додека да се смири кашлицата.

Сирупот се чува во фрижидер.

Претходна статијаДомашен Киндер Милк Шнит, млечен колач за сите возрасти
Следна статијаМоите шубари со мелени бисквити готови се за 10 минути!