Г нојната ангина е позната и како воспаление на крајниците. Тие служат за спречување на влезот на бактериите и виpycите низ грлото, исто како што влакненцата во ноздрите ги „застануваат“ бактериите. Тоа е природен еволутивен механизам на заштита кој се развивал откога постои човекот.
Ако бактериите дојдат до грлото, прво се појавува воспаление на крајниците, се чувствува б олка, грлото е црвено, а потоа се појавуваат вистинските симтоми на г нојната ангина. Подолу во текстот може да прочитате два квалитетни рецепти за лекување на воспаленото грло и крајници.
Рецепт со ким и ракија: 80 г семе од ким измешајте ги со 200 мл вода, и додајте неколку малини за подобрување на вкусот. Гответе 15 минути. Ќе добиете густа маса која доста е слична на кафето.
Процедете и додајте уште 50 мл вода и повторно вратете на рингла додека водата да зоврие. Тргнете го тенџерето од оган и додајте 1 лажичка ракија. Начин на примена: Конcyмирајте по 1 лажичка на секои 30 минути. За само 2 часа, б олката ќе се повлече, а после 4 часа симптомите целосно ќе престанат.
Овој лек се препорачува за оние кои имаат хронична б олка во грлото, која може да биде предизвикана од различни фактори, меѓу кои е и пу-ше-њето. Овие намирници во подготовката на лекот истовремено делуваат антибактериски, антифугално и антивирусно.
Следниот рецепт е многу корисен мевлем кој се пренесувал од колено на колено, а тоа е гаранција за неговиот квалитет. Многу е лесен за подготовка, а потребни ви се само 3 состојки за да го подготвите.

јајце / NMD.mk
Покрај тоа, може и долго да стои, па би било одлично да го направите сега и постојано да ви е на дофат кога ќе ви затреба. Потребни состојки: 400 мл ладно цедено маслиново масло, 1 јајце, 60 г природен пчелин восок.
Подготовка на лекот: Сварете го јајцето, извадете ја жолчката и иситнете ја со помош на виљушка. Прелијте го маслиновото масло во едно тенџере и во него ставете го восокот. Гответе на тивко додека восокот да се растопи.
Потоа додајте ја изгмечената жолчка. Сега, маслото ќе почне да распрснува по малку, а доколку почне да пени, тргнете го тенџерето од рингла и почнете да го мешате додека да ја додадете целата жолчка.
После тоа процедете и складирајте во тегли, и промешајте уште неколку пати додека восокот да падне целосно долу. Начин на примена: Ако мевлемот се користи за облоги потребно е претходно маста да ја загреете на тивка температура до 40 степени или на пареа.

За г нојна ангина и воспаление на крајници: Ставајте облога на вратот со овој мевлем. Повторувајте ја постапката 2-3 пати на ден. За бронхитис, се зема по половина лажиче, трипати на ден пред главните оброци.
РЕЦЕПТ ЗА ГРЛО И КАШЛИЦА: Растопете на многу тивок оган 100 г несолен путер. не смее да ви зоврие, туку само да се растопи. Потоа додајте 100 г мед и 33 г органско какао. Промешајте и смесата чувајте ја во стаклена тегла, во фрижидер. Употреба: по 1 лажичка, трипати на ден. Може и почесто, по потреба.