Потребни состојки:

2 стапчиња цимет

1 кесичка каранфилче

1 ½ литар изворска вода или некоја друга квалитетна, минерална вода.

Постапка:

Во водата ставете 2 стапчиња цимет и кесичка каранфилчиња.

Оставете да отстои 4-5 дена во фрижидер.

Потоа секое утро консумирајте по 100 мл вода на празен стомак.

Кога ќе забележите дека ви преостанало само за уште 4-5 дена, подгответе нова количина.

Испијте вкупно 3 вакви шишиња, па направете пауза од 15 дена. Ако имате потреба повторете ја постапката.

Овој напиток е одличен за слабеење, за намалување на холестерол, триглицериди и шеќер во крвта.