Домашен лек: Доволна е само една доза за да ве чува од болести

Во гробниците на фараоните оваа билка била главната состојка во смесата за балсамирање. Затоа, секој треба да си поседува во домашната аптека.

Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од организмот. Го јакне кардиоваскуларниот систем, ја стимулира циркулацијата, делува против крвавење и воспаленија.

Додека пак, од друга страна, куркумата како втора состојка поседува антибактериски својства, што значи дека ги уништува сите вируси и други патогени микроорганизми во телото.

Честа состојка е во бројни домашни препарати против грип, настинки и респираторни инфекции.

Претставува природен аналгетик, борец против дијабетесот и делува како одлична превентива на бројни канцерогени заболувања: рак на дојка, простата, дебело црево, кожа и нели дробови.

Се верува дека дури и куркуминот може да спречи развој на веќе појавениот тумор.

Традиционалната медицина препорачува да се измеша жалфија со млеко, па доколку на овој напиток додадете куркума и мед, ќе добиете вистинска домашна инфузија.

Потребни состојки:

250 мл млеко
1 лажица сува жалфија
1 лажичка мед
1 лажичка куркума (1/2 лажичка за деца)
½ лажичка путер или маслиново/кокосово масло

Постапка:

Загрејте го млекото, додадете ја жалфијата и штом зоврие, тргнете го садот, покријте го и оставете го 15 минути.

Процедете го млекото а во него додадете ги останатите состојки и добро промешајте.

Овој напиток е најдобро да се приготвува навечер пред спиење и да се испие топол барем половина час пред легнување.

Претходна статијаМиризлив и смирувачки колач од лимон и рузмарин, мек како душа
Следна статијаЕдноставна бисквитна торта која се топи во уста, а ја правеа нашите мајки во 80-тите години