Нашата кожа е многу нежна. Со текот на годините брзо ја губи еластичноста, а потоа се појавуваат брчките. Ситните брчки кои се јавуваат околу нашите очи. Некој ги прифаќа како природен процес на стареење, но многумина од нас се обидуваат да го сочуваат и продолжат младешкиот изглед на кожата.

За жал, креми против старост не постојат. Но, секако, постојат доста висококвалитетни козметички производи која ја хранат и интензивно ја хидрираат кожата, со што се успорува процесот на стреење, а со самото тоа спречуваат појава на нови и намалување на постоечките ситни брчки.

Денес ви предлагаме природна алтернатива на таквите скапи производи во вид на крем од домашно производство, кој се покажа како многу ефикасен за нега на област околу очите, како и за цела кожа на лицето.

КРЕМ ПРОТИВ БРЧКИ

За приготвување на овој крем ќе ви биде потребно само 1/5 лажичка кокосово масло и 2-3 капки етерично масло од темјан.

Едноставно, двете состојки капнете ги на дланката, промешајте со прстот, па со лесни кружни движења нанесете на чисто и суво подрачје околу очите, а потоа продолжете и врз остатокот од кожата на лицето.

Кремот се нанесува два часа пред легнување и не се мие, се остава да делува и преку ноќ Овој крем претставува чудесен еликсир за тенката кожа околу очи.

Секако, кремот можете да го користите и за цело лице и деколте. Можете да направите поголема количина и да ја чувате во специјална стаклена тегличка.

За кокосовото масло веќе сите знаат колку е непроценливо за негата на кожа, а етеричното масло се користи во козметиката поради регенеративните својства, дава природен лифтинг ефект и ги мазни брчките.

Имаку поседува сладок, топол и длабок мирис кој го подобрува расположението и опушта. Исто така, ја намалува анксиозноста, депресијата, нерната напнатост, главоболките и несоницата.