Овој чудесен рецепт потекнува од природната медицина, а сите состојки можете да ги пронајдете во продавница за здрава храна или поголеми супермаркети.

Потребни состојки:

10 лажици ленено семе
5 лажици мелен интегрален сусам
50 г семки од тиква
50 г семки од сончоглед
50 г пченица во зрно
3 лажици суво грозје
1 кг ливадски мед

Подготовка:

Пченицата закиснете ја во вода, а следниот ден истурете ја таа вода, исплакнете ја пченицита и полијте ја со нова вода. Веќе вториот ден ќе биде набубрена, а зрното активирано.

Сувото грозје исто така можете да го закиснете една ноќ пред приготвувањето на смесата. Сите останати состајки сомелете ги, семињата ситно, а семките може и покрупно.

Во поголем сад помешајте ги сите состојки.  Кога сè убаво ќе се соедини, претурете во стаклена тегла.

Употреба:

Земајте по една супена лажица од смесата пред појадок и пред ручек.