Овој напиток е хранлив, а дава неверојатна енергија која на сите ни е потребна за да го издржиме напорниот ден.

Потребни состојки:

1 шолја вода или кокосова вода

1 лажица чиа семе

½ чажица сок од лимон или лимета

природен засладувач по желба

Постапка:

Чиа семето и водата измешајте ги во една чаша, па оставете да отстои околу 15 минути.

После 15 минути чиа семето ќе набубри.

Потоа додадете лимонов сок и засладувач по желба.

Добро промешајте и испијте го напитокот.

Ако семете потоне на дно, измешајте со лажица.