Потребни состојки:

4 јајца

200 г шеќер

60 мл масло

60 мл вода

215 г брашно

1 ванилин шеќер

1 прашок за печиво

За натопување:

250 мл млеко

4 лажици какао

100 г шеќер

Кокос за валкање

Постапка:

Загрејте ја рерната на 175 сстепени.

Пригответе калап 27х41 (ако имате во сетот 3 длабоки тепсии, оваа е таа најголемата), обложете го со хартија за печење и премачкајте со путер и наросете малку брашно.

Јајцата добро изматете ги со шеќер и ванилин шеќер.

Со постојано матење додавајте масло и топла вода во тенок млаз. Преку изматената смеса ставете брашно измешано со прашок за печиво.

Измешајте и излејте ја смесата во калапот, па кратко печете, да остане светла кората. Оставете во тепсијата да излади.

За преливот: измешајте го млекото со шеќерот и какаото. Кратко проварете со постојано мешање за да не загори, а малку да згусне. Изладете.

Изладената кора сечете ја на поголеми коцки. Секоја коцка пресечете ја дијагонално за да добиете тријаголници.

Во еден сад ставете го преливот, а во друг сад кокосот.

Секој тријаголник само на страните потопувајте го во преливот и веднаш во кокосот. Средината треба да остане светла. Редете ги исправено на поголема чинија или тепсија.