Потребни состојки:

1 лимон

300 г листови од чувар куќа

750 г ливадски мед

Постапка:

Добро измијте го лимонот па ставете го во вода со една лажица сода бикарбона и оставете да отстои 1 час.

Извадете го, измијте го и исечкајте го на парчиња. Вака исечениот лимон заедно со 300 г чисти листови чувар куќа сомелете ги и процедете ги низ газа.

Додадете 750 г ливадски мед и промешајте со дрвена лажица. Чувајте во фрижидер.

Употреба:​

Секое утро на празен стомак земете по една лажица. Третманот трае околу 40 денови.