ЧУДО ОД ЕДНО ЈАЈЦЕ! Вистинско чудо, слатко и убаво, брзо и едноставно!

Многу едноставно се приготвува. Секојпат кога го правам ме потсетува на тетка ми која ми го даде овој рецепт.

Потребни состојки:

1 јајце
1 шолја од 200 мл шеќер
1 шолја од 200 мл мелени ореви
1 шолја од 200 мл млеко
1 шолја од 200 мл брашно тип 550
100 мл масло
½ прашок за печиво

За крем:

2 пудинг од ванила
6 лажици шеќер
600 мл млеко
200 г путер
За наросување: рендано чоколадо

Постапка:

Loading...

Пригответе ги сите состојки за тесто: прво добро изматете ги јајцата и шеќерот, потоа додадете ги останатите состојки и соединете ги.

Смесата излејте ја во плех 35х20 см (намастен и набрашнет) па печете на 180 степени околу 30-35 минути во зависност од дебелината на бисквитот.

Додека е се4 уште топла кората, испрскајте ја со рум.

Сварете го пудингот со млеко и шеќер, па оставете на страна. Во изладениот пудинг додадете пенасто изматен путер. Сето убаво измиксајте го и со добиениот крем премачкајте ја кората. Одозгора врз кремот изрендајте чоколадо. Изладете пред послужување.

Loading...