ДВЕ СОСТОЈКИ ПРАВАТ ЧУДО СМЕСА: Лек за рефлукс и други непријатности со желудникот

Рефлукс или народски кажано – „киceлини“ во желудникот, може да се опише како чувство на печење во градите. Тоа е сериозно само по себе, но ако се повторува често, може да биде доста иритирачки феномен и дефинитивно може да ви го наруши денот, а понекогаш и да предизвика вознемиреност.
Се јавува кога киселината на желудникот од стомакот се враќа во хранопроводот, иритирајќи го тој дел од телото и предизвикува чувство на печење во гра-дите. Тоа се случува кога мускулот што го затвора делот помеѓу хранопроводот и желудникот не работи правилно.
Некои луѓе чувствуваат непријатност во гра-дите, а некои дури и во грлото. Понекогаш ова враќање на киселина е придружено со б олка во гра-дите и често предизвикува загриженост дека станува збор за срцев проблем.
Всушност, тоа е сосем разбирлива грижа. Гастричниот сфинктер-капак што го затвора делот помеѓу хранопроводот и желудникот се наоѓа во централниот дел на гра-дите, малку лево од центарот. Таму чука и срцето. Ако сте имале проблем со „киселини“, веројатно ви е познато колку оваа состојба е непријатна. Најчесто се опишува на следниов начин:
Токму од тоа „горливо“ чувство понекогаш се нарекува и „горушица“, „жиговина“ или „ждригавица. Тоа е всушност чувство на топлина или г орење во долниот дел од градниот кош проследено со киселкаст вкус во грлото и устата. Понекогаш трае кратко време и исчезнува. Понекогаш непријатното чувство опстојува подолго време.
Ако стигне до грлото, „киселините“ односно желудочната содржина остава кисел или горчлив вкус во устата. Тоа е проблем на дигестивниот систем, па затоа не е невообичаено симптомите на рефлукс да вклучуваат подждригнување, б олка во стомакот, подуеност и понекогаш г адење.
Ви претставуваме рецепт за пијалак кој ќе ви помогне да ги ублажите овие симптоми. Потребни состојки: 1 компир, 1 јаболко. Подготовка и примена: измијте ги добро плодовите и излупете ги, а од јаболкото отстранете ги семките и дршката.
Исечете ги на помали парчиња и исцедете ги. Ако немате соковник, тогаш ситно изрендајте ги, па исцедете ги преку газа, да добиете што повеќе сок (од 1 компир и 1 јаболко). Добиениот сок добро промешајте го и поделете го на два еднакви дела. Првиот дел пијте го наутро на гладно, а вториот навечер 1-2 часа пред спиење (исто на празен стомак).
Секојдневно се прави свежа количина од овој сок, а се пие 1 час пред оброк. Не постои ограничен третман за оваа терапија, што значи дека секогаш можете да го пиете овој сок по потреба. Многу брзо се забележуваат позитивни резултати.
II РЕЦЕПТ кој се подготвува од 3 состојки за „киселини“ во желудникот. Ќе ви бидат потребни 1 литар вода, 1 лажица шеќер, 1 лажичка сол. Измешајте ги овие состојки и пијте кога ќе почувствувате „киселини“ во стомакот. Оваа количина се пие во еден ден. Овој лек го препорачува гастроентеролог и навистина делува.
Други совети кои можат да ви помогнат во решавање на овој проблем се: обидете се да јадете помали оброци и избегнувајте храна што го активира рефлуксот, како пржена или мрсна храна, чоколадо.. Избегнувањето ал-кохол и никотин исто така може да помогне.

Претходна статијаБЕЗ ЛОШЕЊЕ И ПОВРАЌАЊЕ: Лек кој освежува за време на патувањето и благопријатно му делува на желудникот
Следна статијаОВОЈ ЗАЧИН ПОМАГА ВО СОЗДАВАЊЕТО НА ПОВЕЌЕ АНТИТЕЛА: Спречува подување на стомак и го јакне имунитетот