Тинктура од најлековитата билка на светот

Тинктурата од глог како додаток во исхраната има бројни лековити својства. Глогот содржи многу супстанции кои се ефикасни за правилна работа на целиот организам. Се смета за најлековита билка на светот поради своето антиоксидативно дејство, а за третман се користат два вида глог – црвен и помалку познатиот, бел глог.

Глогот можете да го најдете покрај патиштата, шумските рабови и ливадите, и ќе го препознаете по трњето и петократните лисја. Со цел да се направи тинктура од глог, се собира кората, цветот и плодот.  Кората се собира во пролет и се користи исушена или свежа. Плодовите се берат на есен кога се светло црвени, а цветовите се берат непосредно пред отворањето.

Тинктурите се концентриран екстракт од растението, лесни за правење и употреба. Тинктурата ги извлекува и концентрира состојките на растението, што го прави ефикасен и долготраен лек. Тинктурите можат да бидат ал-кохолни и безал-кохолни.

Ал-ко-холните пијалаци имаат подолг рок на траење и се лесни за употреба и за внатрешна и за надворешна употреба. Безал-кохолни тинктури се добар избор за оние кои не сакаат или не смеат да консумираат ал-кохол.

Лековита тинктура од глог

Глог содржи активни супстанции со антиоксидативно дејство. Цветовите од глог содржат есенцијално масло, триметиламин и гликозид оксиакантин. Овошјето од глог содржи есенцијални масла, танин, сапонин, гликозиди и фруктоза. Плодовите содржат и соли на калиум, натриум, калциум и фосфорна киселина.

Глогот го намалува високиот кр-вен притисок, го зголемува нискиот кр-вен притисок, го регулира срцевиот ритам, помага при дијабетес, му помага на црниот дроб во борбата против камењата во жолчката и камењата во бубрезите.

Исто така го олеснува гастритисот, ја подобрува циркулацијата на кр-вта во срцето, мозокот и нозете, ги олеснува функционалните нарушувања на срцето како што се тахикардија, аритмија и срцева слабост, ги зајакнува капиларите и кр-вните садови.

Глогот е силен антиоксиданс кој има корисен ефект врз дренажата на лимфата. Се користи против целулит и болести на зглобовите, одличен лек е за мирен и добар сон, спречува срцев у дар и ги прочистува маснотиите од кр-вта.

Лековитите својства на глогот како што се покачување и намалување на кр-вниот притисок, се објаснува со фактот дека лековитите супстанции на глогот дејствуваат на таков начин што циркулацијата на кр-вта се нормализира и работата на срцето се зајакнува, што доведува баланс во организмот.

Глогот ги елиминира сите несакани ефекти од премногу висок или низок кр-вен притисок, а исто така ги елиминира симптомите на возбуда кои предизвикуваат главоболка, вртоглавица и тинитус.

Консумирањето на тинктура од глог го смирува нервниот систем, го намалува стресот и го подобрува сонот. Секој над 50-годишна возраст треба повремено да консумира тинктура од глог.

Начин на примена и рецепт

Тинктурата на глог се користи со консумирање 10 – 15 капки трипати на ден. Измешајте ги капките тинктура со вода, чај, мед или шеќер.

Потребни состојки: 20 г цвет и лист од глог, 100 мл ал-кохол од 96% (или 70%).

Подготовка: Исечете ги листовите и цветовите од глог на ситни парчиња и ставете ги во стаклена тегла. Прелијте ги со ал-кохол. Ал-кохолот треба целосно да ја потопи билката.  Добро затворете ја стаклената тегла и оставете ја да отстои 4 – 6 недели на собна температура. Протресувајте го садот на неколку дена.

Гавезот спречува инфекции и ја нормализира работата на сите органи

Гавезот е растение кое е познато уште од дамнешни времиња и помага при разни здравствени проблеми. Расте покрај потоците на влажна почва и на влажни ливади со ниска шумска површина.

Лековитото растение гавез може да помогне при псоријаза, проширени вени, деформации на палецот, истегнување, ревматизам и артритис, болки во грбот, рани, фрак-тури и кр-вавење, отоци и гребнатини, првут, гихт.

Тинктурата од гавез се користи и за лекување на кожни болести и заболувања, па затоа е ефикасна во обновување на епителот на кожата во ситуации кога се справувате со стара и збрчкана кожа. Свежите листови и цвет напролет се препорачуваат како храна за зајакнување на целиот организам и имунолошкиот систем.

Коренот се бере во пролет или рана есен, се чисти и суши на сонце или на вештачка топлина. Лисјата и цвеќињата се собираат за време на цветниот период, од мај до август, а коренот се собира во пролет и доцна есен. Откако ќе се набере, се мие и суши, се сече на парчиња и повторно целосно се суши на топло место.

Гавезот се користи за правење чај, облоги, бањи, масти, тинктури и билни лековити капки. Подготовките на ова растение не смеат да се чуваат во метални контејнери.

Облоги од гавез за рани

Измешајте неколку лажички сушен мелен корен од гавез со топла вода за да направите паста. Ставете ја пастата на газа и потоа лекот директно ставете го на раната. Обновувајте ги преврските на секои два до четири часа.

Маст од гавез

Маста од гавез е лековита и за луѓето и за животните. Ако ја нанесете веднаш на свежа рана, спречува инфекција на кр-вта (сепса), а со тоа и најдлабоките рани заздравуваат без лузни.

Ситно исечкајте четири до шест свежи, измиени корења гавез и ставете ги во тавче со околу 250 г путер или кокосово масло и пржете кратко време. Потоа оставете маста да отстои поклопена цела ноќ, а следниот ден повторно загрејте ја.

Процедете низ газа и складирајте во пластичен сад. Маста е потребно да се чува во фрижидер. Маста има еден месец рок на траење. Бремените жени не треба да користат гавез. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска