Овој чудо-мевлем е древен лек кој се користел многу одамна за секакви болести, а она што изненадува е, не само неговата ефикасност, туку и едноставноста за негово приготвување. Особено, затоа што се прави од само три лесно достапни состојки, а не некои ретки билки кои растат во далечни краишта на Земјата.
Секој треба да си го има овој мевлем и да си го користи по потреба. За да го приготвите потребно ви е едно јајце, најдобро домашно кокошкино или две-три од препелица, квалитетно масло и пчелин восок.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 400 мл ладно цедено масло, по можност ладно цедено, девствено маслиново (може да се додаде околу 50 г кокосово масло кое дава одличен мирис или домашно приготвено кантарионово масло), 1 жолчка од јајце, по можност домашно, органско и 60 г пчелин восок
ПОСТАПКА: сварете го јајцето, одвојте ја жолчката и иситнете ја со виљушка или со прсти. Во едно тенџере ставете го маслото заедно со восокот. Восокот можете да го набавите од некој пчелар или од продавница специјализирана за пчелини производи.

Вклучете да се загрева на тивок оган. Кога восокот ќе се растопи и соедини со маслото, започнете постепено да ја додавате жолчката. Малку по малку, трошка по трошка се додава издробената жолчка.
Маслото треба да потпукнува, иако не се загрева на висока температура, туку на тивко за да не се изгубат хранливите својства на маслото, тоа ќе потпукнува поради жолчката од јајце. Ако започне да пени, тргнете го садот малку од оган, па повторно вратете додека да да ја додадете целата жолчка.
Потоа процедете низ цедалка и складирајте во тегла. Добро би било да ја промешате смесата неколку пати додека не сте стегне целосно кремот, за да не „падне“ восокот на дното. Маста е многу ефикасна и лековита. Еве за што сè може да се користи:
Воспалени синуси: растопете малку маст во лажица и веднаш соберете со пипета додека е во течна состојба. Ова треба да се прави брзо за да не се стегне маста.

Капнете во носот по неколку капки двапати дневно со интервал од еден час. Оние кои го испробале мевлемот тврдат дека многу помага при синуситис, бидејќи ги „пробива“ каналите и го повлекува со себе целиот г ној.
Гноен отитис: направете тенки чепчиња од памук кои ќе ги натопите во оваа маст и ќе ги ставите во б олното уво. По потреба менувајте ги облогите-чепчиња, а покрај тоа мачкајте со мевлемот и зад увото. Маста го извлекува г нојот. Ги лекува сите отитиси, не само г нојните.
Г нојна ангина: апцеси во грлото, воспалени крајници. Ставете маст во грлото и мачкајте го вратот (како облога). Ако ова го правите навечер, повторувајќи ја постапката 2-3 пати, наутро апцесот пук-нува.
Бронхитис, б олка во желудник, црева, чиреви на тело, инфекции на око: Трипати дневно пред оброк, се зема по половина лажичка од мевлемот.

Женски болести: фибромиом до 10 седмици, цисти на јајници, воспленија, маститис. Се ставаат тампони натопени во оваа маст, наутро и навечер. Постојат тврдења дека после 10 дена цистите целосно исчезнуваат. За фибромиомите е потребно подолго време. Кај маститис се става хартиена салветка натопена во маста па одозгора се фиксира најлон кеса. По можност да се менува на секои два часа.
Изго-реници, чиреви, ра-ни, отоци, забоболка, б олка во зглобови – се лекува со оваа маст. Се нанесува на заболеното место преку ноќ и се завиткува. Може само парче памук натопено во маст, ако ра-ните не се големи. Ќе ве изненади резулатот.

Кај забоболка: маста се зема со чист прст и се мачка б олниот заб и непцето, б олката се намалува и повлекува. Трофички чиреви, ганг-рена, исто така ставајте хартиени салветки натопени во маст и менувајте на секои 2 часа. Од ра-ната ќе се извлекува г нојот.
При лекување на хемороиди – се прави тампон од газа и се става како чепче да делува преку цела ноќ, 8-10 дена или додека да дојде до подобрување. Сè што се мачка – се прави навечер. Облогите на б олни зглобови, колената – се завиткуваат добро. Маста е добра за зајакнување на ноктите – се мачкаат ноктите навечер.

Напомена: Восокот мора да бида природен, пчелин. За надворешна употреба може да се користи какво било масло, а најдобро кантарионово. За внатрешна употреба најдобро е маслиново искомбинирано со малку кокосово.