Потребни состојки:

Биксвит:

3 јајца

150 г шеќер

50 мл масло

100 мл млеко

100 г чоколадо

70 г брашно

1 прашок за печиво

100 г мелени лешници

Крем:

400 мл млеко

1 пудинг од чоколадо

60 г шеќер

100 г чоколадо

50 мл силно црно чоколадо

250 г путер

Глазура:

20 г путер

100 г чоколадо

Постапка:

Јајцата и шеќерот пенасто изматете ги со миксер, додадете масло, млеко, топено чоколадо, брашно помешано со прашок за печиво и лешници. Сето добро измешајте го а потоа смесата излијте ја во намастена и побрашнета тепсија (22х36см) и печете во рерна загреана на 180°C 35-40 минути.

Прашокот за пудинг помешајте го со 2-4 лажици шеќер. Од 400 мл ладно млеко одземете 6 лажици и добро промешајте ги со смесата од пудинг и шеќер. Остатокот од млекото сварете го, тргнете од оган и додадете го разматениот прашок за пудинг, па мешајќи гответе уште 1-2 минути.

Во топлиот пудинг измешајте го растопеното чоколадо и црно кафе. Излејте го во подлабок сад, покријте со проѕирна фолија и изладете. Путерот пенасто изматете го и додадете го во изладениот пудинг.

Сето добро промешајте го и распоредете го врз изладениот бисквит. За глазура, растопете го путерот, тргнете од оган, измешајте го искршеното чоколадо и мешајте додека не добиете мазна структура. Колачот добро изладете го, а потоа прелијте со чоколадна глазура.