Потребни состојки:

120 г путер

2 јајца

8 лажици шеќер

4 реда чоколадо

200 г мелени ореви

Малку рендано мускантно оревче

200 мл млеко

8 лажици брашно

1 прашок за печиво

За крем:

500 мл млеко

1 пудинг од ванила

100 г шеќер во прав

1 ванилин шеќер

130 г путер

Глазура и шлаг:

100 г чоколадо

2 лажици масло

2 кесички шлаг

Постапка:

За кора: Пенесто изматете ги јајцата, путерот и шеќерот, па додадете го растопеното чоколадо, оревите, мускантно оревче и млеко.

Брашното помешајте го со прашок за печиво и додадете го во приготвената смеса,

Смесата излејте ја во долгнавест калап обложен со хартија и печете во загреана рерна 30 минути на 200 степени.

Печениот бисквит изладете го и пресечете го надолжно за да добиете две еднакви кори.

За крем: Пудингот сварете го во половина литар млеко според упатството од кесичката и оставете да излади.

Посебно изматете го путерот со шеќер во прав, ванилин шеќер и промешајте го во изладениот пудинг.

Првата кора премачкајте ја со приготвениот крем, прекријте со втората кора, па најгоре нанесете го изматениот шлаг и обликувајте во полукруг како тунел. Вака приготвено ставете во фрижидер да се стегне.

Чоколадото растопете го со малку масло и прелијте преку изладениот колач.