Белиот трн (Silybum marianum) е извонреден за црниот дроб, благодарение на состојката силимарин што ја содржи во семето.

Подготовка:

Една лажица семе од бел трн се прелива со 250 мл врела вода. Се остава да отстои 10-20 минути па се процедува.

Овој чај може да се комбинира со нане за да го подобри вкусот.

Употреба: трипати дневно, половина час пред јадење. Се пие топол, во голтки.