Фото и рецепт: Андреа Стојадиновиќ (Инстаграм профил @la_cuisine_de_maman_ )

Многу вкусен бурек со месо, подобар од бурекчилница!

Потребни состојки:

500 г кори
450 мл газирана вода
110 мл масло
малку сол по вкус

За фил:

450 г мелено месо
1 главица црвен кромид
зачини по вкус

Постапка:

Запржете го ситно исечканиот кромид на малку масло додека да омекне и застакли, па додадете го меленото месо. Динстајте го заедно со кромидот 10-15 минути додека убаво да се запржи, да ја промени бојата и да испари течноста. Зачинете по вкус со сол и црн пипер.

За прелив: измешајте ја газираната вода со маслото и ставете малку сол. Тепсијата намастете ја, па наредете 6 кори во круг, така што со едниот дел ќе го покриваат дното, а со другиот дел ќе излегуваат надвор од тепсијата.

Во средината ставете 3 изгужвани кори. Прелијте со преливот, ставете фил со месо, па повторно три гужвани кори одозгора, прелијте со прелив и на крај вратете ги сите оние 6 кори кои излегуваат надвор од тепсијата, па и нив прелијте ги со преливот.

Потоа поклопете со друга тепсија и превртете го бурекот, така што онаа страна што беше горе сега е долу. Ставете да се пече во добро загреана рерна на 230 степени.

Фото и рецепт: Андреа Стојадиновиќ (Инстаграм профил @la_cuisine_de_maman_ )