Како да се ослабе без тешки и ригорозни диети? Има две варијанти од оваа смеса, а се разликуваат според начинот на консумација, а помалку во состојките. Пробајте ја вкусната смеса од која се јаде по една лажица секоја ноќ, пред спиење.

I Начин

Потребни состојки:

5-6 супени лажици јогурт/кисело млеко/кефир
1 лажичка јаболкова киселина
1 лажичка цимет во прав
½ лажичка ѓумбир во прав

Постапка:

Во еден сад ставете го јогуртот, додадете една лажичка цимет во прав, половина лажичка ѓумбир во прав, една лажичка јаболкова киселина и убаво промешајте до изедначување. Смесата се чува во фрижидер и се консумира по една лажица пред спиење, со чаша топла вода.

Јогурт: Дејството на јогуртот (најдобро кефир или домашно ферментиран производ) се заснова на неговите пробиотички својства со што се поттикнува растот на здрава цревна флора.

Цимет: Во овој зачин, меѓу другото, се наоѓа и ароматичното соединение кумарин кое делува позитивно врз здравјето, така што:

-за многу кратко време воспоставува контрола врз нивото на шеќерот во крвта
-го намалува апетитот и го забрзува метаболизмот
-ја зголемува циркулацијата на крвта

Ѓумбир: Еден од значајните ефекти на ѓумбирот е неговото својство да го топи масното ткиво и да поттикнува слабеење, па затоа честопати неговиот екстракт е еден од главните состојки во препаратите за слабеење.

Јаболкова киселина: Дава чувство на ситост, а ова особено делува во намалување на количината на храна која се внесува, а со самото тоа и на калориите.

II Начин:

Потребни состојки:

500 мл кефир/јогурт/кисело млеко
1 лажичка мед
1 лажица јаболкова киселина
1 лажица цимет
40 капки 30% прополис

Постапка:

Сите состојки се мешаат во еднолична смеса. Се јаде по две супени лажица на секои два часа, а може да се додаде и една рака бобинки или јаткасти плодови, па во тој случај може да замени појадок или вечера.

Еднодневен прочистувачки детокс од кој ќе ослабете 2-3 кг: Ако јадете на секои два часа, оваа мешавина гарантира дека ќе ослабете. Има освежителен вкус, ќе чувствувате помалку глад, побрзо се слабее. Во текот на денот треба да се пијат многу вода, незасладени билковни чаеви и незасладена лимонада.