Монте е кралски колач кој брзо и лесно се прави, може да одговара за сечиј џеб и многу е вкусен.

Потребни состојки:

1 л млеко

12 лажици густин

8 лажици шеќер

200 г маргарин/путер

500 мл слатка павлака

300 г чоколадо за готвење

бисквити

ПОДГОТОВКА:

Колачот се прави со два фила. Ставете го млекото да зоврие. За белиот крем измешајте 200 мл млеко (од она што се вари) со густинот и шеќерот, и истурете го во зовриеното млеко. Откако ќе излади, додадете го и путерот, пенасто изматен.

За црниот фил измешајте го чоколадото за готвење со слатката павлака. Во длабок плех наредете бисквити, потопете ги во малку млеко, па ставете од белиот крем, а врз него црниот крем.

Ставете во фрижидер да се стегне.