Потребни состојки:

300 г плазма бисквити

50 мл млеко

За Фил:

3 пудинг од ванила

750 мл млеко

6 лажици шеќер

250 г путер

200 г шеќер во прав

2 кесички шлаг

200 г ореви

За декорација: 50 г ореви

Постапка:

Прво сварете го пудингот со 750 мл млеко и 6 лажици шеќер. Оставете да излади.

Путерот пенасто изматете го со шеќер во прав.

Шлагот изматете го според упатството на кесичката.

Во изладениот пудинг додадете ги изматениот путер и шлаг, па убаво соединете ги. На крај во смесата додадете ги и мелените ореви.

Филување: на тацна наредете бисквити натопени кратко во млеко, па врз нив ставете половина од филот, повторно наредете бисквити и на крај остатокот од филот. Убаво израмнете и декорирајте со мелени ореви.

Оставете во фрижидер да се стегне, па сечете на коцки или правоаголници.