Брзи ќофтиња од компир, вкусни и заситни, можат да заменат и главно јадење

Рецепт и видео прилог на Мои Домашни рецепти: Ќофтиња од компир

Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се крцкави, а одвнатре меки и сочни со полн, заситен вкус.

Потребни состојки:

1 кг компири варени
200 г кашкавал
200 г шунка/салама/пилешко месо
2-3 лажици млад кромид (само лист)
сол, црн пипер по вкус
благ буковец зачин (крупно мелена црвена зачинска пиперка)

за похување:

2 јајца
100 г брашно
100 г лебни трошки/презла

Постапка:

Компирите убаво измијте ги, излупете ги и ставете ги во тенџере со вода и малку сол да се варат околу половина час, додека да омекнат. Вишокот вода исцедете ја, па испасирајте ги. Кашкавалот исечкајте го на многу ситни коцкички или изрендајте го, а исто така и шунката или пилешкото месо (по желба). Додадете ги во испасираниот компир.

Во смесата додадете една рака ситно сечкан лист од млад кромид (2-3 супени лажици), зачинете со лажичка сол, малку црн пипер и лажиче крупно мелена блага пиперка (буковец).

Измешајте убаво додека да се изедначи смесата. Потоа кинете од неа и формирајте ќофтиња. Похувајте ги прво во брашно, потоа во изматени јајца и на крај во презла (лебни трошки).

Пржете ги во умерено загреано масло додека да заруменат убаво од двете страни. Вадете ги во чинија со хартиена салветка и послужете како прилог или главно јадење. Деталте од постапката можете да ги погледнете во видеото:

Loading...
Претходна статијаГибаница мека како сунѓер – пита со сирење од готови кори подготвена на необичен начин
Следна статијаДомашен лек против затнати артерии, песок и јакнење на имунитет: Ги убива сите инфекции во телото