Потребни состојки:

500 мл течна павлака за шлаг

500 мл кисела павлака

150 г шеќер

150 г чоколадо

10 парчиња бисквити, мелени

Малку дробени лешници, ореви, бадеми, а можете само ореви или по ваш вкус

Постапка:

Изматете го шлагот. Додадете кисела павлака и шеќер, па добро измиксајте.

Растопете го чоколадото на пареа.

Во калап ставете 1/3 од смесата, наросете ½ мелени бисквити, лешници, ореви и бадеми, па прелијте со половина од чоколадото.

Повторно ставете од смесата со шлаг, па повторете ја постапката со бисквитите, лешниците и чоколадото. Одозгора ставете ја преостанатата смеса.

Оставете преку ноќ да се замрзне. Пред послужување извадете ја 15-тина минути за полесно да се сече.

Послужете со чоколаден прелив, прелив од вишни или нешто по сопствен избор.