Брза торта: никогаш полесна и никогаш побрза торта од само 4 состојки

Бисквитна торта во комбинација со еурокрем – многу лесна за правење, а децата ја обожуваат, ана ниту повозрасните не се рамнодушни.

Потребни состојки:

800 г шлаг

300 г мелени бисквити

200 г еурокрем

600 мл минерална вода

Постапка:

Изматете 400 г шлаг со 300 мл кисела вода.

Потоа во шлагот додадете мелени бисквити, добро промешајте со лажица па истурете во чинија за сервирање. Со шпатула формирајте ја кората.

400 г шлаг изматете со 300 мл кисела вода, додадете еурокрем, па премачкајте ја кората одозгора и малку од страните.

Изладете ја добро тортата пред сервирање.

Претходна статијаСекоја вечер пред спиење пијте го ова: до Нова година ќе ослабете дури 3 килограми!
Следна статијаСочен и кремаст колач со гриз кој не се пече