Потребни состојки:

3 јајца

100 мл масло

500 г рендани и исцедени тиквички

1 главица кромид

1 лажица сечкан магдонос

100 г фета или друго немасно сирење

300 г брашно

1 прашок за печиво

2 лажици кисела павлака

5 лажици гриз

сол, црн пипер

Постапка:

Тиквичките изрендајте ги, посолете ги да отстојат малку па исцедете ги од течноста што ќе ја испуштат.

Кромидот ситно исечкајте го.

Во еден сад ставете 3 јајца, изматете ги па додадете масло, тиквички, кромид, сечкан магдонос, ситно сирење (исечкано), кисела павлака, гриз, брашно, прашок за печиво, сол и црн пипер.

Масата изматете ја за да се соедини и излејте во намастен и набрашнет калап 20х30.

Печете на 180 степени околу 30 минути додека пожолти.