Брза пита со сирење, од тавче, лесно се приготвува а многу е вкусна и топла и ладна

Питата е многу едноставна и брзо се приготвува. По вкусот наликува на качапури, но само без тесто. Одлично за брз појадок или вечера.

Потребни состојки: 100 г рендан кашкавал, 2 јајца, 2 лажици кисела павлака, сол по вкус, 1-2 лажички копар, 50 г брашно, една рака спанаќ, блитва… малку масло и нелеплива тава дијаметар 24-26 см

Постапка: Во подлабок сад со жица соединете две јајца и две лажици кисела павлака. Малку посолете. Потоа додадете 100 г рендан кашкавал и промешајте. Зачинете со 1-2 прстофати копар, промешајте убаво, па започнете постепено да го додавате брашното.

Кога смесата ќе се изедначи, излејте ја во нелепливо тавче, претходно малку намастено. Печете на умерен оган 3-5 минути, на рингла под капак. Превртете и испечете и од другата страна исто толку време или додека убаво да зарумени.

Деталите можете да ги погледнете во видеото ОВДЕ и ОВДЕ.

Претходна статијаПита со тиквички на поинаков начин, здраво и вкусно, лесно се приготвува
Следна статијаБабин Заб е билка која мажите ги прави уште посилни – Рецепт на билкарот Мартин Најдовски